Co znajdziesz w artykule?
Czytam dość dużo książek, naprawdę sporo i są to pozycje bardzo różnorodne. Ciężko byłoby mi wybrać jedną ulubioną kategorię, a mimo to, zauważyłam u siebie, że ostanio częściej sięgam po publikacje, które koncentrują się na budowaniu harmonii w sobie i ze sobą. Mogę nawet powiedzieć, że pochałaniają mnie w całości, gdyż nie ma tygodnia, abym czegoś w tym zakresie nie czytała, przy kubku mojej aromatycznej kawy oczywiście 🙂 Śledzenie tych pozycji czy badań pomaga mi także być na bieżąco z wiedzą w zakresie „people performance”, bo wewnętrzny spokój to także umiejętność, którą trenujemy z moimi podopiecznymi podczas sesji treningu mentalnego.
Jedną z dobrych i tych do których się wraca, którą dziś szczerze polecam jest książka „Myśl jak mnich” Jaya Shetty’ego. Polecam absolutnie każdemu, kto chce odnaleźć w sobie spokój, siłę i spełnienie. Przede wszystkim tym, którzy chcą określić swój purpose – głębszy cel w życiu.
Pozycja została napisana fajnym, lekkim językiem i zawiera dużo ciekawych i godnych uwagi narzędzi do samodzielnej pracy. Dzieli się na trzy części, z których postaram się wyciągnąć to, co najlepsze i uniwersalne, do zastosowania przez każdego.
Każda część zawiera także konkretne działania, które możemy samodzielnie wykonać, dzięki czemu lepiej zrozumiemy pracę umysłu i będziemy bardziej świadomi siebie. Po każdym module Shetty daje też praktykę medytacji.
W książce jest sporo wykresów i rzetelnych badań, są ćwiczenia, opisane doświadczenie autora, wartościowe cytaty, a na końcu quiz. Test, który może pomóc określić typ osobowości i pokazuje w którym kierunku powinniśmy podążać, aby znaleźć swój cel w życiu. Nie jest to może do końca miarodajne i rzetelne, bo wszelkie testy psychometryczne powinny być poddawane walidacji, a uzyskane wyniki, omawiać i konsultować powinien przeszkolony i certyfikowanych w danym narzędziu trener czy psycholog, no ale warto potraktować to z przymróżeniem oka. Jako zabawę i ciekawostkę, która może być nawet przyjemna. Ja tak właśnie podchodzę do takich propozycji, z ciekawością dziecka i uśmiechem.
Badacze i uczeni poddający buddyjskiego mnicha Matthieu Ricarda badaniu tomografem nazwali go „najszczęśliwszym człowiekiem świata” gdy odkryli w jego mózgu najwyższy z odnotowanych kiedykolwiek poziomów aktywności fal gamma, które odpowiadają za koncentrację uwagi, zapamiętywanie, uczenie się i poczucie szczęścia. Gdyby był to tylko jeden przypadek, można by go potraktować jako anomalię, lecz Ricard nie był jedynym zakonnikiem, u którego zauważono podobne odstępstwa od normy. Oprócz niego przebadano jeszcze dwudziestu jeden innych mnichów. Również u nich aktywność fal gamma podczas różnych praktyk medytacyjnychy była intensywniejsza i bardziej długotrfała (nawet w fazie snu) niż u osób niepodejmujących medytacji.
Dlaczego powinniśmy myśleć jak mnisi?
Gdybyśmy chcieli zostać gwiazdami koszykówki, powinniśmy się zwrócić do Michaela Jordana, jeśli marzy nam się kariera wynalazcy, to niejednej cennej rady mógłyby nam udzielić Elon Musk, a od Beyonce moglibyśmy sie nauczyć występów scenicznych. Jeśli natomiast dążymy do osiągnięcia spokoju, opanowania i uporządkowania myśli, to niewątpliwie najlepszym źródłem wiedzy na ten temat są właśnie zakonnicy. Jedne z mnichów benedyktyńskich, David Steindl-Rast powiedział, że: Każda osoba swiecka, która świadomie dąży do pełni życia w Teraźniejszosci, jest mnichem.
Zakonnicy potrafią opierać się pokusom, powstrzymywać od krytyki, radzić sobie z lękiem, wyciszać ego i żyć w mający znaczenie, celowy sposób. To dlatego powinniśmy sie od nich uczyć – ponieważ są najspokojnieszymy ludźmi na świecie.
– Jay S.
Pewnie się zastanawiasz, jak sposób myślenia mnichów buddyjskich miałby pomóc nam żyć we współczesnym zabieganym świecie? Otóż… trzeba zacząć od tego, ze mnisi nie urodzili się mnichami! Mają różne pochodzenie, mieli różne doświadczenia i schematy myślowe, łączy ich to, że kiedyś podjeli decyzję o zmianie życia czy myślenia i postanowili się zmienić. Tak, nauczyli się tego pomimi, iż wcześniej tak jak my pochodzili z różnych zakątków, miast i miasteczek, pracowali w korporacjach, bankach, na wysokich i stresogennych stanowiskach czy śpiewali w zespołach rokowych. O tym jest ta książka, o zmianie sposobu myślenia, podejścia do życia oraz ścieżce zmiany i oświecenia które przeszedł autor Jay Shetty.
Autor Jay Shetty, odbył w życiu zawodowym i nie tylko, wyjątkowo ciekawą podróż. Kiedyś lubiałam także słuchać Jego podcastu On Purpose, który to doceniałam za jego chęć wyjaśniania wielkich pojęć za pomocą metafor i pokazywanie życia w różnych perspektywach.
KIM JEST JAY SHETTY?
Śledzony przez miliony ludzi nauczyciel życiowej mądrości, mówca i autor podcastu On Purpose. Podcastu w którym dzili się podanczasową i ludzką mądrością, którą zdobywał, wiodąc życie mnicha, w Indiach. Po trzech latach, kiedy to myślał, zę to jest jego stateczna droga nażycie, od jednego buddyjskiego nauczyla usłyszał, że moża moze mieć znacznie większy wpływ na świat, jeśli zejdzie z mniszej ścieżki i tym czego się nauczył, zacznie dzielić się z innymi, swoją mądrością i doświadczeniem.
Shetty dziś pracuje z ludźmi biznesu, sportu czy zagubionymi w życiu, poszukującymi jego sensu. Pokazuje jak usuwać przeszkody, które blokują ludzki potencjał. Pokauje jak przezwyciężać negatywne myśli, wykształcić dobre nawyki czy odnaleźć wewnętrzny spokój i znaleźć swój życiowy cel. Osiągnął swoj cel i dziś jest jednym z najlepszych trenerów i nauczycieli, który przełożył dotąd odbierane jako abstrakcyjne i małowiarygodne filozofie zen na praktyczy i wiarygodny język. Dzięki temu ludzie tak zwanego świata zachodu coraz częściej sięgają i praktykują te starożytne i proste nauki.
ROZDZIAŁ PIERWSZY – PORZUCENIE PRZYWIĄZAŃ
To ważna część tej książki. Nie chodzi o to, że pozostałe dwie sekcje nie są dobre, lecz dlatego, że bez głębszego zrozumienia tej części, ciężko jest się rozwijać, aby wzrastać i dawać. Shetty zaprasza nas tu w podróż po naszej przeszłości, szczególnie tej trudnej, bolesnej.
TOŻSAMOŚĆ – JESTEM TYM, CZYM MYŚLĘ, ŻE JESTEM!
Nie jestem tym, czym myślę, że jestem, ani tym, czym inni myślą, że jestem.
Jestem tym, czym ja myślę, że inni myślą, że jestem.
– Charles Horton Cooley, socjolog
Największą lekcją z tej części jest zrozumienie tego, czym dokładnie jest umysł mnicha. Autor opisuje i tłumaczy, że mamy dwa sposoby myślenia: umysł małpy lub umysł mnicha. Dwa sposoby myślenia, które są zamienne, jesteśmy inteligentnymi istotami ludźmi, możemy więc nauczyć się je w sobie rozpoznawać i kontrolować. Celem, jako postawił sobie pisząc tę książkę, była edukacja i budowanie świadomości wśród jak największej liczby ludzi na świecie – nauczenie nas rozpoznawania i przyłapywania się na tym, kiedy małpi umysł przejmuje nad nami kontrolę.
Wielozadaniowość, nadmierne myślenie, rozproszenie, skupianie się na sobie i tymczasowo – to słowa pochodzące ze słownika małpiego umysłu, opisują działanie małpiego umysłu. Umysł mnicha w swoim słowniku zawiera takie słowa jak: jednozadaniowość, analizujący, zdyscyplinowany, dbający o siebie i autentyczne rozwiązania.
Zrozumienie sensu i przejście przez tą zmianę wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy, a można nawet powiedzieć, że trwa wiecznie, bo praca nad utrztymaniem trwałych zmian w umyśle nigdy się nie kończy. Stan umysłu nie jest stały, wymaga co jakiś czas treningu w celu podtrzymania tego, co wypracowaliśmy. Shetty przypomina nam także o tym, że słowo mnich oznacza student.
ROZDZIAŁ DRUGI – WZRASTANIE
Każdy z nas jest w innej podróży, przechodzimy przez różne pory i etapy życia. Ktoś z nas próbuje znaleźć swój życiowy cel, ktoś może próbuje wykształcić w sobie dobry nawyk i zdyscyplinować się tak, aby stał sie automatyczny i przybliżył nas do tego czego chcemy. Niezależnie od tego na jakim etapie jesteśmy, Shetty pomaga nam zrozumieć siłę rutynowego działania i wyjaśnia znaczenie ego. To dwie najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, z których należy się uczyć, jeśli się uczymy i rozwijamy. W tej części autor zamieścił bardzo pomocne wykresy i ćwiczenia, które mogą pomóc znaleźć cel w życiu
Opowiada także znaną wielu, starą historię Cherokee o dwóch wilkach, które w każdym z nas żyją. Opowieść ta wyjaśnia, że wilk, którego nakarmisz, wygrywa. Ilekroć nakarmimy niewłaściwego wilka, właczy się nasz małpi umysł, a dezaktywuje umysł mnicha. Jeśli będziemy tego świadomi i będziemy zdawać sobie z tego sprawę, z naszych działań, łatwiej będzie nam zmieniać przełącznik i dokonywać zmiany.
Nie można budować szczęścia na nieszczęściu innych
-Daisaku Ikeda
Ego to kolejny duży obszar, na którym skupia się autor. W przystępny sposób wyjaśnia różnicę między ego, a poczuciem własnej wartości. Zachęca do dostrzegania i doceniania małych sukcesów, i aby na tym budować zdrową pewność siebie. Pokazuje jak zerwać maski, przestać udawać i odgrywać przed ludźmi kogoś, kim nie jesteśmy. Chodzi o to, aby nauczyć się być dumnym i zadowolonym z tego, kim jesteśmy, bo nie musimy nikomu udowadniać swojej wartości. Wartość jest w nas , dla nas i z tego czerpmy.
ROZDZIAŁ TRZECI – DAWAJ
Ostatni etap dotyczy wdzięczności, relacji i służby. Jest tu sporo ciekawych wątków i lekcji o byciu obecnym w odczuwaniu wdzięczności, co w rzeczywistości jest stanem naszego umysłu. Pojawia się tu lekcja wyjaśniająca czym jest krąg miłości i jaki ma na nas wpływ. Rafleksja o tym, że spędzamy większą część życia oczekując takiej samej miłości, jaką kogoś obdarowujemy, podczas gdy miłość wraca do nas na wiele różnych sposobów, czego nie rozumiemy.
Strach nie zapobiega śmierci, lecz życiu!
– Budda
Kolejną chwilą mojego zatrzymania nad książką, był wątek wyjaśniający cztery rodzaje zaufania. To świetne narzędzie, które pomaga zidentyfikować i zrozumieć, że jedna osoba nie może spełnić wszystkich naszych oczekiwań, nie może być częścią naszego życia w każdym jego aspekcie. Rozumiejąc cztery rodzaje zaufania, o których wspomina Shetty, czyli kompetencje, troska, charakter i konsekwencja, można zdać sobie sprawę z tego, że niektórzy ludzie w naszym życiu, tak naprawdę wogle nie pasują do żadnej z tych kategorii. To ćwiczenie, pomogło mi na przykład zrobić refleksję nad tym, komu powinnam poświęcać swój czas i uwagę. Namierzyłam przy okazji kolejnego wilka, którego przestaję karmić.
WDZIĘCZNOŚĆ – NAJSILNIEJSZY NARKOTYK ŚWIATA!
Doceniaj wszystko – nawet to, co zwyczajne. Zwłaszcza to, co zwyczajne.
– Pema Czodżjo
Jay Shetty kończy książkę quizem do samodzielnego wypełnienia. To Wedyjski test osobowości, którego wynik określa naszą warnę, czyli wedyjską osobowością.
Podsumowując raz jeszcze rekomenduję zakup i przeczytanie. Bardzo podobała mi się organizacja książki, jest trochę jak uważna, podróż w głąb siebie i zachęcająca do dalszego rozwoju i odkrywania świata duchowości.
SADŹ DRZEWA, W KTÓRYCH CIENIU NIE MASZ ZAMIARU ODPOCZYWAĆ
Tak jak niemający wiedzy pełnią swoje obowiązki, przywiązując się jednakże do ich rezultatów, podobnie może działać człowiek uczony, ale bez przywiązania, mając na celu prowadzenie ludzi na właściwą drogę […]
– Bhagawadgita, 3.25
Źródło:
Zacznij myśleć jak mnich. Odszukaj w sobie spokój, siłę i poczucie spełnienia. Jay Shetty. INSIGNIS Media. Kraków 2020
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie rozwoju mentalnego, osobistego czy umiejętności liderskich? Myślisz o zmianie, a nie wiesz jak i od czego zacząć? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu chcesz w końcu zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń? Chcesz osiągać niezwykłe cele? Nie czekaj – weź życie w swoje ręce!
Zapraszam do współpracy!
Pracuję w biznesie, sporcie, modelingu, z ludźmi mediów, estrady… i nie tylko. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych, Specjalistą Psychologii Sportu i Mistrzostwa oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.
Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom.
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka.com
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider