Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz też tego dokonać, bo jeśli byłeś gdzieś myślami, znajdziesz się tam również ciałem!
– mawiał wielki marzyciel i twórca swojego imperium Walt Disney
Co by się wydarzyło, jeśli pewnego dnia moglibyśmy przejąć kontrolę nad naszymi marzeniami? Gdybyśmy zaczęli świadomie je tworzyć i zarządzać? Czy można świadomie korzystać z obrazów, które powstają w naszej głowie?
Tak, można!
Liczne badania oraz sukcesy sportowców pokazują, że świadome kreowanie wyobrażeń może w znaczący sposób poprawić jakość naszego wykonania. Zawodowcy wykorzystują wyobrażenia mentalne jako nieodłączną jednostkę procesu treningowego. Wizualizacja jest jedną z najpotężniejszych technik, nie tylko treningu mentalnego i umożliwia większy dostęp do podświadomości niż jakiekolwiek inne narzędzie czy technika.
Obserwując sportowców podczas startów czy meczów, niejednokrotnie miałam okazję dostrzec pewne specyficzne zachowania, mogące świadczyć o włączeniu technik czy zachowań z zakresu treningu mentalnego. Jeśli interesujesz się piłką nożną i oglądasz czasem mecze z udziałem Cristiano Ronaldo, zapewne rzuciły Ci się w oczy Jego specyficzne pozy, postawy czy ta typowa dla Niego silna mowa ciała. Nie sposób tego nie zauważyć i chyba nie każdy to do końca rozumie, o co w tym chodzi i czemu tak dziwnie się zachowuje? Silna postawa, dziwne miny, często wyglądający jakby był po prostu obrażony. W większości tych sytuacji, są to zamierzone i dobrze wytrenowane zachowania. Jest piłkarzem kompletnym i jednym z niewielu sportowców u których można zauważyć wykonywanie świadomej pracy i kontroli umysłu nawet podczas meczu. O czym mówię?
Na przykład o Jego słynnej postawie podczas wykonywania rzutu wolnego, zna ją chyba cały piłkarski świat. Stoi nieruchomo, skoncentrowany, czasem zamyka oczy i… co robi, co się z Nim dzieje w tym momencie?
Nie znam Cristiano, nie miałam okazji poznać i współpracować, szkoda, więc mogę tylko domniemać i spekulować, że w tym momencie może włącza swoją ulubioną technikę na koncentrację, może robi wizualizację, czyli odtwarza przećwiczone wielokrotnie obrazy mentalne, a może robi krótką medytację, aby uspokoić umysł. Przypuszczam, że tak właśnie jest i z boku ja tak to widzę. Zapewne niejednokrotnie to ćwiczył i rozgrywa ten strzał w głowie, aby po chwili perfekcyjnie odtworzyć go w rzeczywistości. Wpływa w ten sposób na swoją koncentrację, wzmacnia pewność siebie oraz odtwarza perfekcyjny strzał.
Jest sportowcem kompletnym i obsesyjnie dba o każdą sferę, w tym również o rozwój mentalny, o czym głośno i otwarcie opowiada. Kilka dni temu udzielił wywiadu, podczas którego przyznał, że dziś praca w sferze mentalnej jest dla Niego tą najważniejszą. Rozwojowi umysłowemu i treningowi mentalnemu poświęca znacznie więcej czasu, niż pozostałym obszarom, w ramach umiejętności zawodowego piłkarza.
Genetycznie czuję się, jakbym miał 30 lat. Bardzo dbam o ciało i umysł. Niedawno nauczyłem się, po 33 roku życia, że ciało może dać Ci wszystko, czego chcesz, ale prawdziwą walką jest mental.
Przechodzenie przez wiele rzeczy z koncentracją na ostateczny cel, jakim jest utrzymanie wysokiego poziomu, jest najtrudniejszą rzeczą i to właśnie robiłem przez ostatnie kilka lat. Skupiałem się na pracy nad moim umysłem.
~CR7
Zalety wizualizacji i treningu wyobrażeniowego:
📍 podnosi wiarę i pewność siebie
📍 wpływa na poczucie odprężenia i relaksuje
📍 skutecznie wzmacnia efektywność
📍 odblokowuje pożądane zachowania i zmienia nastawienie
📍 umożliwia głębsze przeżywanie emocji i „czucie” własnego ciała
📍 uczy wydobywania ukrytych zdolności
📍 podnosi motywację i podnosi energię do działania
📍 dzięki mentalnym wyobrażeniom możemy poprawić zdolności motoryczne i techniczne
📍 trening wyobrażeniowy wykorzystywany jest także w trakcie leczenia różnorodnych chorób, radzenia sobie z bólem,
📍 często wykorzystuje się w procesie rehabilitacji oraz podczas przygotowywania sportowców do powrotu po kontuzji
📍 podnosi wiarę we własną skuteczność i wzmacnia pewność siebie
Podobne sytuacje można zaobserwować także u golfistów. Kiedy to, zawodnik robi kilka kroków do tyłu, staje za piłką, zamyka oczy i przypomina sobie perfekcyjne uderzenie, które wielokrotnie wykonywał podczas treningów na polu czy treningu wyobrażeniowego. Po czym wraca na miejsce i precyzyjnie odtwarza to, co widział oczyma wyobraźni. Tak działa właśnie trening wyobrażeniowy – polega na odtwarzaniu lub wizualizowaniu konkretnej czynności, czyli na przygotowaniu naszego mózgu i ciała do działania, jakie będziemy wykonywali w rzeczywistości. To także możliwość przećwiczenia naszych reakcji na różne możliwe scenariusze sytuacji, z którymi możemy się spotkać podczas startu. Dlatego trening ten często jest determinantą sukcesu.
Warto pamiętać, że aby móc czerpać korzyści z technik wizualizacyjnych, muszą zostać spełnione pewne kryteria. Wyobrażenia powinny być kontrolowane z wykorzystaniem proprioreceptorów, czyli czucia głębokiego w jak najbardziej precyzyjny i sugestywny sposób. Należy także potrafić odtworzyć dany obraz od początku, do końca, zatrzymać kiedy zajdzie potrzeba, a także potrafić go zmodyfikować kiedy to niezbędne. Skomplikowane, trudne do wykonania? Na początku może się takie wydawać, jest to jednak jedna z ulubionych technik wielu osób i jest naprawdę prosta i przyjemna w wykorzystaniu. Wymaga jedynie chęci i systematyki w wytrenowaniu.
Podsumowując, wyobrażenia mentalne to wyjątkowo skuteczna technika, służącą do wzmacniania i kotwiczenia zachowań. To zaplanowana strategia, która służy między innymi realizacji celów. Jak każda inna umiejętność wymaga przygotowania, systematyczności i konsekwencji w kształtowaniu. Dlaczego? Gdyż to, co powstanie w naszej głowie, to jak dobrze to przećwiczymy i wykonamy w naszym umyśle, później odwzorujemy w rzeczywistości na macie, murawie czy bieżni – podczas startu, wystąpienia.
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny, milowy krok? A może po prostu myślisz o rozwoju mentalnym czy osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?
Szukasz profesjonalnego trenera i mentora? Znam się na tym jak mało kto! Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Przywództwa i Kompetencji Miękkich oraz Mindvalley Life Coach. Specjalizuję się w High-Performance & Leadership – psychologii mistrzostwa i sukcesu oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam mentalnych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym Ludziom. Szczególnie cenię sobie pracę z ambitnymi, chcącymi od życia więcej kobietami!
Napisz do mnie. Porozmawiajmy!
hello@magdalenazapadka.com