Pracując z managerami w sporcie czy biznesie, podczas naszych rozmów dość często poruszamy róźnorodne, ciekawe tematy. Poszukujemy najprostszych rozwiązań z których oczywiście, najbardziej lubimy te najprostsze, które są na tyle uniwersalne, aby każdy z nas mógł je zaimplementować do swojego życia, a które mają spory (często pośredni) wpływ na zespoły i dalszy rozwój naszych umiejętności liderskich.
Dzielę się dziś o kilkoma uniwersalnymi wskazówkami, które mogą pozytywnie wpłynąć na umiejętności lidera zespołu, trenera, managera… właściwie to mogą posłużyć każdemu:
🔷 Poszerzaj horyzonty – nie tylko o swojej dziedzinie sportowej i nie tylko w sporcie. Wychodź poza utarte schematy. Nie chodzi tylko o poruszanie się w nowinkach merytorycznych czy technicznych w Twojej specjalności, lecz o każdy aspekt mogący mieć wpływ na lepszą grę lub przegraną Twoich zawodników. Wychodź poza swoją profesję.
🔷 Znajdź mentora – pracuj z kimś, kto wie trochę więcej niż Ty. Kogoś, kto jest może dla Ciebie autorytetem czy inspiracją. Nie musi to być trener, nie musi to być też ktoś z Twojej dziedziny sportowej, a ktoś kto jest dobry w innym sporcie, a nawet poza nim. Poproś swojego mentora, aby poza indywidualnymi spotkaniami i rozmowami, obserwował Cię także kiedy pracujesz w roli trenera, z drużyną. Aby przekazywał konstruktywną informację zwrotną. Pracując w ten sposób otrzymasz niezależną i szczerą informację. Dowiesz się, co robisz dobrze, co warto podtrzymać, a z czego zrezygnować. Mentor pokarze Ci to, czego sam możesz nie dostrzegać, to czego nie usłyszysz od zawodników czy współpracowników w sztabie – powie Ci to czego być może nie jesteś świadomy, a co warto poprawić, aby być lepszym.
🔷 Dbaj o networking i buduj wartościową sieć kontaktów, nie tylko w swojej dziedzinie – bądź otwarty i ciekawy tego, czym inni ludzie mogliby się z Tobą podzielić, na nowinki technologiczne czy rozwojowe. Podążaj za najlepszymi praktykami nie tylko w Twojej dziedzinie – rozmawiaj z innymi trenerami w swoim lub innych sportach. Podejmuj dyskusję, konsultuj i debatuj. Podpytuj i testuj i implementuj to, co uważasz za sensowne i warte zastosowania u Ciebie. Działaj w drugą stronę i dziel się z innymi, z kim tylko możesz czy jeśli ktoś o to prosi.
🔷 Dbaj o czas na analizę swoich działań i pracy zarówno indywidualnej z zawodnikiem jak i w zespole. Po treningu, spotkaniu zastanawiaj się – co poszło dobrze? Co mogło pójść lepiej? Co jeszcze możesz włączyć następnym razem? Czego zawodnicy się tym razem nauczyli? Co Twoi gracze mogliby powiedzieć o prowadzonej przez Ciebie aktywności? Z jaką wewnętrzną narracją odeszli? Za co mógłbyś zostać doceniony przez zespół? Co by powiedział Twój największy krytyk?
🔷 Jeśli lubisz czytać, czytaj efektywnie i praktykuj aktywne czytanie – rób notatki i analizuj treści pod kątem możliwości zastosowania w odniesieniu do siebie czy Twojego zespołu. Mając to na uwadze, czytaj z elastycznym sceptycyzmem – to, że coś brzmi dobrze i u kogoś zadziałało, nie oznacza, że zadziała także u Ciebie lub też będzie skuteczne na podobnym poziomie. Czytając czasopisma naukowe czy polecane książki, staraj się odsiewać te z pompatyczną treścią, które poza pięknymi cytatami nie mają większej wartości, tych które zostały wydane głownie jako zbiór złotych, są wydawane często tylko dlatego, że ktoś musiał wydać książkę, aby budować swoją markę osobistą czy po prostu nakarmić swoje ego. Tak, od kilku lat mam wysyp takich małowartościowych „wizytówek”. Cóż…
🔷 Znajdź specjalistę rozwoju mentalnego i świadomie pracuj nad rozwojem swoich umiejętności psyche, które w dzisiejszych czasach są szczególnie ważne. Silna głowa, wewnętrzny spokój ale przede wszystkim świadomość swoich wewnętrznych zasobów i ich wzmacnianie przyniesie Ci sporo korzyści. Zespół potrzebuje silnego mentalnie lidera, który będzie ich wspierał, miał siłę aby ich nieustannie inspirował, rozwijał ich potencjał i tworzył pozytywne środowisko. Trener mentalny może nie mieć nawet wiedzy na temat twojej dziedziny sportu, ale ma specjalistyczną wiedzę i skuteczne narzędzia, które pomogą Ci się dalej rozwijać, osiągać wyższe wyniki i dotrzeć tam, dokąd zmierzasz.
🔷 Postaw na rozwój obszar mentalno – społeczny swoich zawodników i sztabu – na pierwszym miejscu! Nie dlatego, że w sytuacji startu czy mierzenia się z przeciwnikiem jest to obszar dośc istotny, lecz dlatego, że wszystkie pozostałe jak technika, motoryka czy strategia są napędzane poprzez mental i wsparcie społeczne. Dlatego, staraj się o te aspekty dbać najbardziej, szczególnie w dzisiejszych czasach.
🔷 Rozwijaj swoje pasje – posiadanie pasji, którym z zaangażowaniem się oddajemy, to ważna cecha dobrego kierownika. Warto posiadać ciekawe, angażujące zajęcia także poza sferą zawodową czy życiem rodzinnym. Pracowitość, poświęcenie, ponadprzeciętne zangażowanie, kiedy praca tego wymaga, jest jak najbadziej w cenie, jednak trzeba znaleźć coś, dzięki czemu będziemy od niej odpoczywać i ładować baterie. Ciężko wymagać entuzjazmu i pełnego zaangażowania od liderów, których komputer, którym jest głowa, zapełniony jest tylko tematami zwiazanymi z podopiecznymi i zadaniami zawodowymi.
Nawet osoby, które mają wrodzone zdolności przywódcze, powinny nieustannie szkolić się i rozwijać umiejętności, aby być jak najlepszym kierownikiem. Powyższe cechy dobrego kierownika, to tylko początek. Dobry kierownik, nigdy nie ustaje w dążeniu do rozwoju własnego i swojego zespołu. Nastawiony jest na drugiego człowieka, a za swój sukces uważa sukces odniesiony przez jego zespół.
Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-cechy-dobrego-kierownika-czyli-kto-nadaje-sie-jako-lider-zespolu
Zespół zaczyna się od Ciebie!
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny, milowy krok? A może po prostu myślisz o rozwoju mentalnym czy osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?
Szukasz profesjonalnego trenera i mentora? Znam się na tym jak mało kto! Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Przywództwa i Kompetencji Miękkich oraz Mindvalley Life Coach. Specjalizuję się w High-Performance & Leadership – psychologii mistrzostwa i sukcesu oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam mentalnych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym Ludziom. Szczególnie cenię sobie pracę z ambitnymi, chcącymi od życia więcej kobietami!
Napisz do mnie. Porozmawiajmy!
hello@magdalenazapadka.com
***
Zdjęcie📷:
True Photo Agnieszka Żukowska || biuro@agnieszkazukowska.com || facebook.com/truephotoagnieszkazukowska