Co znajdziesz w artykule?
Sfera mentalna w sporcie, zwłaszcza profesjonalnym odgrywa ważną rolę i może mieć ogromny wpływ na performance. Psychika, może decydować o sukcesie lub porażce, a odpowiednie przygotowanie mentalne, może mieć wpływ na wydajność i wyniki. Trening mentalny i psychologia sportu, przydają się nie tylko w czasie przygotowań do turniejów i podczas startów, także w tych mniej niepożądanych momentach – w czasie choroby, kontuzji i rekonwalescencji.
Kontuzje są nieuniknioną rzeczywistością w życiu sportowców. Mogą wiązać się z długo trwającym bólem fizycznym, przeciągającymi się wizytami i konsultacjami u medyków, długim okresem bezczynności i rekonwalescencji, czasem z całkowitą izolacją od drużyny i życia społecznego, a w najgorszym razie nawet zakończeniem kariery sportowej.
Poważne urazy występujące w sporcie najczęściej kojarzone są z zatrzymaniem aktywności i koncentracji na leczeniu, ale czy na pewno zadbanie tylko o odpoczynek i aspekt rehabilitacji fizycznej są wystarczające, aby wrócić w pełnej sprawności?
Umysł potrafi być potężniejszy niż ciało. Pomimo przeciwności walczy, abyć powstać z nowymi siłami! Odpowiednie nastawienie pozwala nam przyjąć perspektywę, że każda przeszkoda jest tylko kolejnym doświadczeniem na drodze do osiągnięcia swojego najwyższego potencjału oraz wyjściem z trudności silniejszym.
Nie da się, nie dostrzec mentalnej siły i jej zdolności do odrodzenia pomimo przeciwności. Nasza wewnętrzna siła i wytrwałość są nieocenione w pokonywaniu wszelkich trudności. Odpowiednie podejście pozwala przekształcać przeszkody w szanse do odbudowy i wzrostu, co jest niezwykle ważne podczas rekonwalescencji i odbudowy siebie.
Poza bólem fizycznych i utratą sprawności w ciele, kontuzje mogą wywoływać poważne problemy także w obszarze mentalnym. Świadomie poszukujmy pomocy, aby w tym trudnym czasie się nie zatrzymać i wzmocnić się wewnętrznie tak, aby po powrocie szybciej wrócić do dawnego poziomu, a może nawet wyżej. A, liczy się każde wsparcie i wzmocnienie. Możesz to zrobić poprzez odpowiedni trening mentalny, psychoterapię, wsparcie zespołu, rodziny czy przyjaciół. Każda pomoc drugiego człowieka w radzeniu sobie z psychologicznymi skutkami różnych sytuacji, umożliwia szybszy powrót do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
MENTALNE WYZWANIA W CZASIE REKOWALESCENCJI
Mentalne wyzwania związane z ograniczeniem aktywności fizycznej i rywalizacji, mogą być bardzo trudne i wyczerpujące. Mogą być wyzwaniem zwłaszcza dla tych, którzy mocno identyfikują się ze swoją dyscypliną sportową i tym w zasadzie żyją. Kilka wyzwań, z którymi najczęściej mierzą się moi podopieczni się w sporcie, to:
🧠 Utrata sensu i tożsamości – dla wielu sportowców aktywność fizyczna i rywalizacja są głównym sensem i motorem ich życia. Gdy zostaną ograniczeni z powodu kontuzji, choroby lub innych przyczyn, mogą poczuć, że tracą sens życia i poczucie tożsamości związaną z byciem sportowcem. Czują sie zagubienie, niepotrzebni, a nawet nieprzydatni i nic niepotrafiący.
🧠 Niska samoocena – ograniczenie codziennych aktywności i przyzwyczajeń, może bardzo wpłynąć na samoocenę. Wielu sportowców czerpie satysfakcję i pewność siebie, głównie z osiągnięć sportowych, a gdy te możliwości zostają ograniczone, mogą poczuć się mniej wartościowi.
🧠 Stres i frustracja – brak rutyn, aktywności i dotychczasowych nawyków, może wywołać stres i frustrację. Sportowcy, którzy są przyzwyczajeni do intensywnego treningu i rywalizacji, mogą mieć trudności w radzeniu sobie z nadmiarem energii i wybuchami niekontrolowanych emocji.
🧠 Strach przed powrotem do rywalizacji – po powrocie do aktywności fizy -cznej, po długiej przerwie sportowcy mogą obawiać się, że nie odzyskają pełnej formy, co może wpłynąć na ich pewność siebie i motywację, a ostatecznie na wyniki.
🧠 Brak identyfikacji z innymi pasjami – niektórzy całkowicie poświęcają się swojej ukochanej dyscyplinie, rezygnując z innych pasji i zainteresowań. Ograniczenie aktywności fizycznej, może wymagać od nich ponownego odkrycia swoich innych talentów i zainteresowań, na co niekoniecznie mogą mieć chęci.
🧠 Porównywanie się z innymi – gdy sportowcy muszą ograniczyć aktywność fizyczną lub rywalizację, mogą czuć się zazdrośni lub zranieni, widząc innych kolegów z drużyny lub konkurentów osiągających sukcesy, których sami nie mogą osiągnąć.
🧠 Utrata dawnej formy – długotrwałe ograniczenie aktywności fizycznej, może spowodować spadek formy i wydolności, wpłynąć na zmiany fizyczne i fizjologiczne sportowca. To może wpłynąć na samoocenę i poziom pewności siebie sportowca, i utrudniać powrót do dawnej sprawności.
Nie tylko sportowcy, każdy w podobnym czasie, kto odczuwa negatywne zmiany na poziomie mentalnym, powinien poszukać adekwatnego dla siebie wsparcia. Trener mentalny, psycholog, psychiatra, członkowie zespołu, rodzina czy przyjaciele, mogą być w takich sytuacjach wykonać ważną i bardzo potrzebną pracę.
POZYTYWNE STRONY KONTUZJI I REHABILITACJI
Tak, wiem, nie jest to łatwy moment. Każdy przechodzi go na swój sposób. Warto dać sobie szansę, na zmianę perspektywy, poszukać pozytywnych aspektów, a na pewno poszukać pomocy z zewnątrz.
Czego pozytywnego, można doświadczyć podczas tej przerwy?:
🔹 Dla niektórych osób, kontuzje i choroby, mogą być prawdziwym testem dla psychiki. Pokonanie trudności, rehabilitacja i powrót do formy, mogą wzmocnić ich wewnętrzna siłę. W przyszłości ich wiara w swoją sprawczość i wytrzymałość psychiczną moze wzrosnąć. Przezwyciężenie kontuzji wymaga wysiłku, cierpliwości i determinacji. Wytrwałość podczas rehabilitacji i treningów, może stać się źródłem dumy i satysfakcji, gdy sportowiec w końcu wraca do gry. Często tak jest, że powrotom towarzyszy poczucia siły, że wraca się silniejszym mentalnie i fizycznie.
🔹 Czas dłuższej przerwy od treningów, może być dobrą okazją, aby w pełni zregenerować organizm, w tym mięśnie i stawy, które przez lata mogły być obciążane regularnym treningiem. Czasem praca ze specjalistami fizjo-, bio-, z dietetykami i innymi osobami zajmującymi się ciałem, może sprawić cuda w sensie pełnej odnowy połączonej z odpoczynkiem organizmu.
🔹 Podczas rekonwalescencji sportowcy mogą skupić się na innych, niż dotychczas, aspektach w swojej dyscyplinie i spojrzeć na nią z innej strony. Mogą aktywnie odkrywać nowe zainteresowania w tym zakresie, takie jak analizowanie gry, nowe techniki treningowe czy studiowanie taktyki. To z pewnością przyniesie wiele korzyści po powrocie lub zaowocuje w przyszłości, jeśli nadejdzie potrzeba zmiany roli.
🔹 Czas wyłączenia z rywalizacji pozwala na lepsze zrozumienie swojego stylu wykonania czy gry, na doskonalenie techniki oraz ponowne, wnikliwsze przyjrzenie się strategii. To czas na pełne zatrzymanie, głęboką analizę i ulepszenie lub przygotowanie nowego planu na siebie „po powrocie”.
🔹 Jeśli kontuzja dotyczy zawodnika drużynowego, może to stworzyć okazję dla reszty zespołu do wzmocnienia więzi, poprawy współpracy i pokazanie prawdziwego ducha zespołu. To dobry czas, aby zespół pokazał czym jest wsparcie i lojalność. To dobry test, aby pokazać, jak każdy chciałby być traktowany, kiedy sam znajdzie się w podobnej sytuacji.
🔹 Kontuzje często zmuszają sportowców do refleksji nad własnym zdrowiem. Do zadbania o większą świadomość własnego ciała i jego potrzeb. To zachęta do bardziej odpowiedzialnego podejścia do treningów czy ponownemu spojrzeniu na profilaktykę i regenerację.
🔹 Sportowcy, którzy pokonują kontuzje i wracają na szczyt, mogą stać się źródłem inspiracji dla innych, zachęcając ich do niepoddawania się w obliczu przeciwności.
Świat zna wiele takich historii, kiedy pomimo trudności, kontuzja finalnie przynosiła korzyści. Sportowcy mogą wykorzystać czas wolny do autorefleksji, podsumowań, przygotowania planów i jako „okazję” do rozwoju w obliczu przeciwności losu. Czas zwolnienia, to doskonały czas na całkowity odpoczynek organizmu. Czas na głęboką analizę i zastanowienie nad teraźniejszością i przyszłością.
ROLA TRENERA MENTALNEGO W CZASIE ZDROWOTNEJ PRZERWY
Wsparcie specjalisty, podczas kontuzji, może okazać się bardzo cenne. Nie każdy potrafi samodzielnie wyjść z kryzysu i poradzić sobie z wyzwaniami. W czym może pomóc trener mentalny?:
🟣 Wsparcie emocjonalne i motywacja – wspiera od strony psychologicznej w trudnych momentach, pomaga zaakceptować, zrozumieć i radzić sobie z emocjami. Służy jako zaufany rozmówca, który słucha i pomaga wyrazić obawy, lęki czy frustracje. Dodatkowo, trener mentalny pomaga utrzymać lub odbudować motywację do treningu, powrotu do rywalizacji i życia społecznego.
🟣 Przygotowuje indywidualny plan procesu wzmocnienia mentalnego – trener mentalny pracuje ze sportowcem nad indywidualnymi celami i potrzebami. Wspólnie ustalają konkretne obszary mentalne, które sportowiec chce wzmocnić w czasie rekonwalescencji.
🟣 Radzenie sobie z lękiem, obawami i stresem – trener mentalny uczy i pomaga wdrożyć różne, odpowiednie w tym czasie, techniki radzenia sobie z emocjami. Pomaga zmniejszyć napięcie, presję i negatywne emocje związane z sytuacją, w której się znajduje. Mogą to być techniki oddechowe, techniki redukcji napięcia mięśniowego, medytacja uważności czy wizualizacje.
🟣 Monitorowanie postępów i dostosowanie strategii – ważnym punktem jest regularne monitorowanie postępów i adaptacja odpowiedniej strategii rozwoju, jeśli to konieczne. Regularne sesje z trenerem mentalnym pozwalają na śledzenie zmian, a także przygotowanie do powrotu na dawne tory.
🟣 Plan na przyszłość i wyznaczanie celów – pomaga ułożyć plan powrotu, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przejść przez zmianę, zaakceptować sytuację, pomaga zmienić perspektywę i wyznaczyć inne cele zawodowe i życiowe tak, aby sportowiec, mógł dalej się realizować i czuć radość z życia.
MISTRZOWIE SPORTU PRACUJĄ Z TRENEREM MENTALNYM
Praca z trenerem mentalnym może odgrywać ogromną rolę w powrocie do zdrowia i w budowaniu dalszej drogi do upragnionego sukcesu, po mistrzostwo. Najlepszymi przykładami są trzej znakomici sportowcy, którzy zapisali się na kartach historii sportu. Sportowcy, którzy pokonali kontuzje m. in. dzięki wsparciu trenera mentalnego i do końca kariery utrzymywali wysoki poziom umiejętności fizycznych i mentalnych:
Kobe Bryant – Nieżyjący już koszykarz NBA, po kontuzji Achillesa, Kobe Bryant, nieustannie budował swoją mentalność i korzystał z pomocy trenera mentalnego. Praca w tym zakresie pomogła mu utrzymać pozytywne podejście, zachować motywację i wytrwałość w czasie rekonwalescencji. Po powrocie do gry, po kontuzji, Bryant nadal odnosił ogromne sukcesy na parkiecie. Potwierdziło to tylko, że korzyści pracy nad psychiką ze specjalistą przynoszą ogromne korzyści.
Alex Morgan – Amerykańska piłkarka Alex Morgan, również doznała poważnej kontuzji podczas swojej kariery. Dzięki pracy z trenerem mentalnym, skutecznie przeszła proces rekonwalescencji, także mentalnej. Praca nad tym aspektem, pozwoliła jej utrzymać pozytywne nastawienie, skoncentrować się na celach i wrócić do gry w doskonałej formie.
Michael Phelps – Legendarny pływak Michael Phelps, podczas swojej kariery zetknął się z wieloma kontuzjami i trudnościami, nie tylko fizycznymi. Praca z trenerem mentalnym pomogła mu poradzić sobie ze stresem, presją, lękiem i zachować równowagę emocjonalną w czasie rekonwalescencji. To pozwoliło mu wrócić do rywalizacji i zdobyć kolejne medale olimpijskie.
Trener mentalny, może okazać się ważnym „ogniwem” i wsparciem dla sportowca w czasie kontuzji i długiego okresu rekonwalescencji. Dzięki takiej współpracy, można skuteczniej i szybciej powrócić do aktywności fizycznej i rywalizacji. Specjalista psychologii sportu i rozwoju mentalnego wie, jak przeprowadzić sportowca przez tę emocjonalną podróż, wie jak zapewnić skuteczne wsparcie i być towarzyszem oraz silnym mentalnym wsparciem, kiedy jest taka potrzeba.
Nikt nie może obiecać, że po ciężkiej kontuzji, rany psychiczne szybko się zagoją. Nie ma na to recepty i skutecznie działającego leku. Natomiast warto próbować uczyć się dobrze prosperować z tym, co mamy i dokonywać zmian, bo człowiek posiada zdolność przystosowywania się do różnych sytuacji. W razie potrzeby, warto szukać pomocy nie tylko w zakresie zdrowia i wzmocnienia fizycznego, a także mentalnego. Naprawdę warto!
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie rozwoju mentalnego, osobistego czy umiejętności liderskich? Myślisz o zmianie, a nie wiesz jak i od czego zacząć? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu chcesz w końcu zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń? Chcesz osiągać niezwykłe cele? Nie czekaj – weź życie w swoje ręce!
Zapraszam do współpracy!
Pracuję w biznesie, sporcie, modelingu, z ludźmi mediów, estrady… i nie tylko. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych, Specjalistą Psychologii Sportu i Mistrzostwa oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.
Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom.
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka.com
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider