Co znajdziesz w artykule?
Zagadnienie pewności siebie jest jednym z tych, które bardzo często poruszam z klientami. Nie jest to wcale dla mnie dziwne, zrozumiałe jest to, że ludzie chcą czuć się pewniejsi, autentyczni, czuć swobodę w swoich wypowiedziach czy zachowaniach, po prostu dobrze czuć się sami ze sobą. To cechy bardzo atrakcyjne i wciąż przez wiele osób pożądane. Nie łatwo jest być taką osobą, zwłaszcza jeśli jesteśmy z natury samokrytyczni lub gdy inni zaniżają nasze poczucie wartości. Jest wiele czynników, które przeszkadzają nam takimi być. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie zwiększyć i utrzymać tą umiejętność na długo, a mozę i stale.
CZYM JEST PEWNOŚĆ SIEBIE?
Pewność siebie to nasze podejście do posiadanych umiejętności i zdolności. Oznacza to, że akceptujemy i ufamy sobie oraz mamy poczucie kontroli w życiu. Dobrze znamy swoje mocne i słabe strony oraz pozytywnie o sobie myślimy. Wyznaczamy realistyczne oczekiwania i cele, komunikujemy się asertywnie i radzimy sobie z krytyką. To zaufanie do własnego osądu, zdolności i umiejętności. To docenianie siebie i dostrzeganie własnej wartości, niezależnie od niedoskonałości i tego, co inni o nas myślą i mówią. Dr Mateusz Grzesiak zdefiniował ją jako świadome i skuteczne zarządzanie ekosystemem różnych obszarów psyche i jest to odpowiedź, która chyba najkonkretniej tłumaczy definicję pewności siebie.
Możemy spotkać się także z określeniami – poczucie własnej skuteczności i poczucie własnej wartości. Są dość często używane zamiennie oraz mylnie łączone z prawdziwą pewnością siebie, gdyż znaczenia tych dwóch pojęć są nieco odmienne.
Poczucie własnej skuteczności zyskujemy, gdy widzimy progres w naszych działaniach, jak doskonalimy umiejętności i osiągamy wyznaczone cele. To zachęca nas do wiary i motywuje, że jeśli będziemy się uczyć i ciężko pracować, odniesiemy sukces. To ten rodzaj pewności siebie, który prowadzi ludzi do podejmowania trudnych wyzwań i kontynuowania działań w obliczu niepowodzeń.
Poczucie własnej wartości natomiast to bardziej ogólne poczucie, że potrafimy sobie radzić z tym, co dzieje się w naszym życiu, z czym się mierzymy i że mamy prawo do szczęścia. Poczucie własnej wartości wynika po części z poczucia, że ludzie wokół nas aprobują naszą osobę. Możemy lub nie być w stanie tego kontrolować, a jeśli doświadczamy wiele krytyki lub odrzucenia ze strony innych, nasza samoocena może łatwo ucierpieć, chyba że wspieramy ją w inny sposób.
To umiejętność i swego rodzaju cecha, która jest niezbędna niemalże w każdym aspekcie życia, szczególnie w sferze społecznej i zawodowej może pomóc osiagnąć sukces. Wiele osób stara się ją znaleźć tam, gdzie jej nie ma – najczęściej na zewnątrz, w oczach innych. A pewni siebie wierzą i ufają sobie, wzbudzają także zaufanie u innych, swoich współpracowników, szefów, kolegów z zespołu, klientów czy znajomych. Prawda jest taka, że osoba pewna siebie taką się ukształtowała. To ktoś, kto nauczył się akceptacji siebie takim, jakim jest. Kto jest świadom posiadanych zasobów, swoich mocnych i wrażliwych stron. Potrafi zarządzać swoimi emocjami i zachowaniami, z empatią i wyrozumiałością troszczy się o siebie i innych, ale potrafi też być asertywnym i nie mieć emocjonalnych wyrzutów wobec siebie w sytuacjach, kiedy stawia granice sobie czy innym.
WSKAŹNIKI PRAWDZIWEJ PEWNOŚĆ SIEBIE:
🔹 mimo swoich niedoskonałości, mam o sobie pozytywne zdanie
🔹 pozytywnie oceniam swoją przeszłość
🔹 mówię o sobie i do siebie dobrze, prowadzę pozytywny i wspierający dialog wewnętrzny
🔹 zarządzam swoimi emocjami, potrafię odpowiednio zareagować i kontrolować swoje zachowania
🔹 zauważam i doceniam swoje osiągnięcia oraz pozytywnie wyznaczam kolejne cele
🔹 radzę sobie z krytyką i niepochlebnymi opiniami, znam swoją wartość i akceptuję odmienne zdanie innych ludzi
Nikt nie urodził się po to, aby stawać się kimś innym
– Marek Kamiński, podróżnik
ZNAJDŹ SWÓJ STYL
Jako ludzie różnimy się bardzo, dlatego też każdy z nas inaczej definiuje pojęcie pewności siebie. Kiedy przychodzi do mnie klient i mówi, że „chce być bardziej pewny siebie” i pracować właśnie tym zakresie, zazwyczaj proszę, aby opisał czym ta pewność dla niego jest? Do czego jej potrzebuje? Czasem też proszę, aby wskazał te cechy czy zachowania u osób, które podziwa, z którymi pracuje i przebywa, aby opisał te, które chciałby w sobie wykształcić. Czasem pomagam wyznaczać cele, a czasem pomagam w unikaniu wyznaczania celów, które kolidują z wyznawanymi przez innych wartościami czy przekonaniami. Chociaż istnieje wiele różnych sposobów, aby czuć się pewnie, próba zmuszenia się do przyjęcia cudzej roli, ponieważ uważamy, że taki właśnie powinnno być, bo tak chcielibyśmy być odbierani nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego lepiej pracować nad świadomością, aby znaleźć swój własny styl, który będzie spójny z naszą osobowością, naszymi mocnymi stronami, wartościami – naszą tożsamością.
PEWNOŚĆ SIEBIE, A AROGANCJA?
Warto wspomnieć, że czasem można odnieść mylne wrażenie, iż bycie pewnym siebie to wyniosłość, zadufanie czy arogancja. I ludzie często tak widzą kogoś, kto potrafi wyrażać siebie, własne zdanie, wypowaiadać nawet niepopularne opinie czymocno wyznaczać swoje granice. Prawdziwą pewność siebie wyraża się jednak na wiele różnych sposobów. Nie musisz być gwiazdą w towarzystwie, liderem w grupie, najważniejszym w pokoju czy mającym zawsze najwięcej do powiedzenia. Możesz być wycofanym introwertykiem, ale być spokojnym o siebie i swoje postępy. Z drugiej strony, możesz być duszą towarzystwa, śmiejącym się najgłośniej i mimo to zamartwiać się w środku, że nie jesteś wystarczająco dobry na tle innych.
Warto podkreślić, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy na swój sposób, że nie ma dwóch takich samych osób. Pewność siebie też rozumiemy inaczej i inaczej ją wyrażamy. Nie każdy krzykacz czy gwaizda TV będzie ją miała, a nie każdy spokojny, małomówny i zdystansowany bedzie jej pozbawaiony. To poczucie bardzo indywidualne, indywidualnie wykorzystywane jak i wyrażane.
MENTALNE DEMONY NISZCZĄCE PEWNOŚĆ SIEBIE
Podczas pracy z klientem, gdy poszukujemy barier czy powodów, które przeszkadzają w byciu sobą, dość często odkrywamy ciekawe i ważne informacje, które mózg zapisał w przeszłości. Może okazać się tak, że czyjaś opinia, nieprzyjemna sytuacja czy niepowodzenie z przeszłości zadomowiła się w naszej głowie i się odzywa w najmniej oczekiwanym momencie. Nazywamy je mentalnymi demonami, które budzą się, kiedy tylko chcemy coś zrobić, kiedy zaczynamy coś nowego, kiedy chcemy iść do przodu i zawalczyć o swoje. To głosy, które lubią wracać, pojawiają się aby przypomnieć, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i abyśmy odpuścili.
Bywa też tak, że zawieszamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę, mało realne do osiągnięcia cele. Albo pomijamy dotychczasowe osiągniecia niedoceniając ich wartości, w których jesteśmy dobrzy. Często towarzyszy nam wtedy przekonanie, że jeśli my mogliśmy to zrobić, to każdy inny też może. Takie dyskontowanie własnych osiągnięć może znacznie zaniżać naszą samoocenę, poczucie wartości, a także motywację do podejmowania kolejnych ambitnych działań. W takich przypadkach najczęściej wspieram moich klientów podpowiedziamy, aby byli bardziej realistyczni i wyartykuowali to, co już robią dobrze, w czym już odnieśli sukces. Czasami pomocne może być sporządzenie listy wszystkich rzeczy, które poszły im całkiem dobrze w życiu osobistym, nie koniecznie tylko sportowym. Często zapominamy o wielu z nich i naprawdę możemy być zaskoczeni, gdy przypominamy sobie, jak wiele osiągneliśmi, gdzie dziś jesteśmy w porównaniu do miejsca, z którego startowaliśmy. Ponadto warto nauczyć się zauważać i doceniać wszystkie pozytywne rzeczy czy osiągnięcia – małe i duże – które robimy i osiągamy każdego dnia.
ZNAJDŹ SWOJE „DLACZEGO”
Aby wprowadzić jakiekolwiek nowe zachowanie, musisz jasno określić, dlaczego chcesz to zrobić, jaka jest twoja motywacja? Musisz wiedzieć, dlaczego chcesz dokonać zmiany i co zyskasz dzięki jej wprowadzeniu.
Do czego potrzebujemy większej pewności siebie?
Może będziemy w stanie stanąć do rywalizacji z najsilniejszym przeciwnikiem w grupie, wystąpić na międzynarodowej arenie, a może będziemy w stanie stanąć przed większą publicznością i wygłosić mocną prezentację. Pomyślmy teraz o pozytywnych rzeczach i czynnościach, dzięki którym możemy wnieść do naszego życia to poczucie satysfakcji i dumy, kiedy to osiągniemy?Bo warto zastanowić się też, jak służyło nam nasze poprzednie zachowanie? Co nam zablokowało? Jaką szansę straciliśmy?
BUDUJ SWOJĄ PEWNOŚCI SIEBIE?
Co byłoby w stanie osiągnąć, jaki cel zrealizować, gdybym był dziś pewny siebie tak, jak bardzo chcę być?
Co sprawia, że myślę, iż inni są pewniejsi siebie ode mnie?
Co mi przeszkadza w byciu tak pewnym siebie, jak chcę być?
Co musi się zmienić, abym poczuł sie pewniejszy siebie, dobrze ze sobą?
Odpowiedzi na powyższe pytania są dobrym początkiem do pracy i zwiększania swojej świadomości. Pamiętaj, że może być naprawdę wiele czynników, dlaczego czujesz się i zachowujesz tak, a nie inaczej i że zawsze możesz poprosić specjalistę o pomoc w ich znalezieniu i wyeliminowaniu czy zaakceptowaniu.
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie rozwoju mentalnego, osobistego czy umiejętności liderskich? Myślisz o zmianie, a nie wiesz jak i od czego zacząć? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu chcesz w końcu zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń? Chcesz osiągać niezwykłe cele? Nie czekaj – weź życie w swoje ręce!
Zapraszam do współpracy!
Pracuję w biznesie, sporcie, modelingu, z ludźmi mediów, estrady… i nie tylko. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych, Specjalistą Psychologii Sportu i Mistrzostwa oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.
Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom.
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka.com
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider