Magdalena Zapadka

ASERTYWNOŚĆ-MODELING-MODELKA-TRENING-MENTALNY-TRENERKA-MENTORKA-MAGDALENA-ZAPADKA-MINDVALLEY-LIFE-COACH-SPORT-BIZNES-EFEKTYWNOŚĆ

12 PRAW ASERTYWNOŚCI S. REES’A I R. GRAHAM’A





W naszej kulturze bardziej akceptowane są grzeczność i hipokryzja niż bezpośredniość i uczciwość.

Jeśli odmowa jest dla ciebie problemem, twoim celem powinno być umiejętne powiedzenie „nie” komuś, by móc powiedzieć „tak” sobie samej.

– Dominique Loreau, Sztuka prostoty




Ostatnio pisałam tu o asertywności, czyli umiejętności odważnego, stanowczego lecz z szacunkiem do siebie i innych wypowiadania swojego zdania, wyrażania siebie. O określaniu własnych granic, chronieniu swoich wartości, dbaniu o swoje potrzeby i interesy. Temat niezwykle ważny, zwłaszcza dla kobiet. W ramach kontynuacji, podziele się z Wami jeszcze ciekawą teorią, która mam nadzieje jeszcze dopełni ten temat. Zbiorem konkretnych, spisanych lekkim językiem praw i zachowań interpersonalnych – 12 praw asertywności S. Rees’a i R. Graham’a.

Przypomnę raz jeszcze, że powszechne kojarzenie asertywności z umiejętnością stanowczego mówienia słowa NIE jest błędnym skojarzeniem. Bo bycie asertywnym oznacza także umiejętność mówienia TAK, pójścia na kompromis, odpuszczania tego co nie dla nas, to także umiejętność przyjmowania gratulacji, umiejętność dawania budujących i miłych komplementów czy pochwał za osiągnięcia. To umiejętność wyrażania konstruktywnej krytyki, to zdolność doceniania siebie oraz zauważanie i docenianie innych. Osoba asertywna charakteryzuje się wysokim poczuciem własnej wartości i dojrzałością emocjonalną w stosunku do siebie oraz innych.

W tym wszystkim chodzi oto… aby przez Nie dojść do TAK. Swojego TAK!



CECHY LUDZI ASERTYWNYCH




Ludzie asertywni zazwyczaj są zadowoleni z siebie, z podejmowanych decyzji i swojego postępowania, czuja swoją skuteczność np. w trudnych rozmowach, potrafią zachować zimną głowę i dystans, którego posiadają sporo także w stosunku do siebie. To osoby o wysokim i zdrowym poczuciu własnej wartości i pewności siebie. Z racji tego, że potrafią zatroszczyć się o swoje potrzeby, nieustannie budują i wzmacniają swoją mentalną siłę. Są dzięki temu zazwyczaj pozytywnie nastawieni do życia i ludzi, bardziej otwarci na budowanie wartościowych relacji, bo potrafią zadbać o potrzeby bliskich i swoje.

Asertywność to pozytywna cecha oraz zbiór postaw, zachowań i komunikacji z zakresu umiejętności interpersonalnych – liderskich, które pomagają wyrażać siebie, być sobą wśród innych i zdobywać to, co się założyło. Warto się tej umiejętności nauczyć! Tak, można się tego nauczyć na każdym etapie życia. To kompetencja przydatna nie tylko w obszarze zawodowym, również w życiu osobistym!






12 PRAW ASERTYWNOŚCI S. REES’A I R. GRAHAM’A



  1. Masz prawo prosić o pomoc, dochodzić i domagać się swoich potrzeb, mając na uwadze, że druga osoba ma prawo odmowy

Nie obawiaj się prosić o to, czego potrzebujesz. Domagać spełnienia ich w sposób asertywny, pewny siebie, ale łagodny i nienarzucający się. Domaganie się nie ma nic wspólnego ze zmuszaniem czy manipulacją. Masz prawo komunikować swoje prośby i oczekiwania – to dbanie o swoje interesy. Równolegle, daj drugiej osobie pełne prawo odmowy i możliwość nie zaakceptowania tego, o co prosisz.


  1. Masz prawo do wyrażania własnego zdania i komunikowania swoich uczuć

Tak, masz prawo mieć swoje własne zdanie na każdy, każdy temat i korzystaj z tego. Masz też prawo go nie mieć, bo i tak się może zdarzyć – przecież możesz nie zabierać głosu, jeśli nie chcesz. Wyrażaj siebie i swoje zdanie, ale rób to z szacunkiem dla drugiej osoby. To, że ktoś myśli, czuje i komunikuje się inaczej lub nie zgadza się z nami – nie oznacza nic poza tym, że się nie zgadza i ma inne zdanie. Proste. Uszanuj to!


  1. Masz prawo do własnej opinii, osobistych wartości i zasad, z których nie musisz się tłumaczyć

Każdy człowiek ma prawo do swojego Ja, do wolność życia według własnego kodeksu wartości, zasad czy standardów, którymi się kieruje. Czy się z nimi zgadzasz, czy nie – uszanuj! Uszanuj dając jednocześnie sobie prawo do tego samego. Daj innym i sobie prawo odmowy uzasadniania tych prawd i przekonań. Nie musisz się z tego tłumaczyć! Uszanuj jeśli ktoś nie chce się z Tobą tym dzielić, a inni uszanują Ciebie i Twoje wartości. Wystarczy, że wiesz, że ktoś je ma. Wystarczy, że wiesz, że ktoś nie chce się tym z Tobą dzielić.


  1. Masz prawo podejmować własne decyzje i ponosić ich konsekwencje

Tak naprawdę jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie, tu mamy największy wpływ – na siebie i swoje decyzje. Masz prawo podejmować decyzje takie, jakie chcesz i kiedy chcesz. Konsekwencje podejmowanych decyzji i działań z nimi związanych są w pełni twoją odpowiedzialnością. Nie losu, nie świata czy wrzechświata, nie innych czynników – tylko twoje! Podejmuj je śmiale i bądź gotowa na konsekwencje z nimi związane. Nie bój się decydować za siebie i nie żałuj jeśli okazały się nietrafione.

Zapamiętaj, że: Jeśli w danym czasie uznałaś, że jest to dla Ciebie najlepsza decyzja, oznacza to tylko tyle, że w tamtym momencie była to najlepsza decyzja, jaką mogłaś podjąć i to zrobiłaś! Tyle! Poza tym, pewne decyzję można zmienić – proste!


  1. Masz prawo do niewiedzy, nierozumienia, a nawet do pewnej ignorancji

Wiem, że czegoś nie wiem. Nie musisz wszystkiego wiedzieć, nie musisz wszystkiego rozumieć, nie musisz się na wszystkim znać! Wystarczy, że jesteś dobra w tym, co robisz, że dobrze się czujesz tam, gdzie jesteś i z kim jesteś. Masz prawo nie być wszystkowiedzącą, znającą odpowiedzi na każde pytanie ekspertką. Bycie asertywnym ułatwia życie, bo żyjesz swoim życiem i wiesz to, co chcesz wiedzieć. Masz swoje zaintersowania, rozwijasz się jak chcesz i spędzasz czas z kim chcesz.


  1. Masz prawo do popełniania błędów i niepowodzeń

Nie ma osób nieomylnych, każdemu się zdaży strzelić gafę i popełniić jakiś błąd. Nie musisz przybierać maski, grać nieomylnej i chować się za tarczą idealnej dla świata profesjnalistki. Bądź po prostu sobą! Asertywność daje do tego prawo Tobie i innym. Zaakceptuj to w sobie i u innych! To dobre fundamenty do budowania dystansu i akceptacji samej siebie, co daje poczucie autentyczności, więcej przestrzeni i swobody w codziennych działaniach czy kontaktach interpersonalnych.


  1. Masz prawo do odnoszenia sukcesów

Ambicja i chęć samorealizacji to piękne i pozytywne cechy. Nigdy nie czuj się winna, że robisz krok do przodu, że sięgasz po więcej i osiągasz wysokie cele. Żyj jak chcesz, rób co chcesz i kochaj kogo chcesz. Każdy ma swoją własną definicję szczęścia i sukcesu, jeśli ktoś Twoich nie rozumie, trudno. Nie pozwój, aby czyjaś zazdrość, uprzedzenia czy niezrozumienie tego, czego chcesz blokowały Cię przed postawieniem kolejnego kroku w stronę tego, czego pragniesz.


  1. Masz prawo do zmiany zdania

Nie musisz całe życie być taka sama, kierować się tymi samymi zasadami, zachowywać się w ten sam sposób. Tak się chyba nawet nie da. Życie jest długie i zmienne, a my zmieniamy się razem z nim. Ludzie z twojego otoczenia się zmieniają, świat się nieustannie rozwija i zmienia, Ty też przed zmianą siebie nie uciekaj. Jeśli twoja zmiana spowoduje, że pewne osoby przestaną być częścią twojego świata zaakceptuj to, trudno… Akceptuj swoją zmianę i akceptuj zmianę innych.


  1. Masz prawo do prywatności

Zawsze masz prawo do prywatności i zachowania pewnej cząstki siebie tylko dla siebie. Możesz mieć nawet tajemnice przed bliskimi ludźmi, nie musisz o wszystkim mówić, jeśli nie chcesz. To twoje prawo i wolność wyboru, jeśli dotyczy tylko ciebie, jeśli nie powoduje zaburzeń i nie ma negatywnego wpływu na życie innych ludzi oczywiście. Ale, zawsze to dobrze przemyśl – czy zostawiając coś dla siebie, kogoś nie krzywdzisz, czy nie nie spowoduje to jakiejś katastrofy w życiu innych osób, bo nie o to w tym chodzi! Jeśli nie – korzystaj z tego i bez wyrzutów bywaj sama ze sobą. Daj też innym to prawo i nie oczekuj wyjaśnień.


  1. Masz prawo do samotności i niezależności

Jeśli nie masz ochoty, chęci, potrzeby na spotkania towarzyskie czy wogle utrzymywanie z kimś kontaktu – po prostu tego nie rób. Bliskim mozesz zakomunikować, że czujesz potrzebę spędzenia chwili w samotności, poukładania myśli, czasu na refleksję i wyciszenie. Taka zdrowa izolacja we własnym towarzystwie zazwyczaj przynosi sporo korzyści. Dbając o to, Twój późniejszy czas, już z innymi, z tymi na których Ci zależy, tylko zyska na wartości.


  1. Prawo do nieangażowania się w cudze tematy, życie i problemy

Tak! Masz prawo do decydowania komu i kiedy pomagasz. W co się angażujesz, w czym bierzesz udział i jak bardzo chcesz siebie dać. To wcale nie znaczy, żeby nie wspierać i nie pomagać innym, człowieczeństwo przecież na tym polega, aby podać rękę i działać z poziomu serca. Oznacza to, że robisz to jeśli chcesz, jeśli potrzebujesz, jeśli masz zasoby i siłę, i komu chcesz. Ty o tym decydujesz. Bądź życzliwa i dziel się czym chesz, miej otwarte serce dla innych, tylko najpierw zadbaj o siebie i swoją energię. Z pustego niczym nie podzielisz. Jeśli nie chcesz uczestniczyć w czyimś życiu i kogoś wspierać – nie musisz tego robić! Masz prawo troszczyć się o siebie, o swoje samopoczucie i bez wyrzutów sumienia stawiaj tu jasno granice.


  1. Masz prawo być asertywną

Masz prawo korzystać ze wszystkich wymienionych przez autorów praw, oczywiście dając te sama prawa każdemu innemu. Wpłynie to na twoje poczucie wartości i akceptacji, staniesz się pewniejsza siebie. Zaczniesz bardziej zwracać uwagę na to, gdzie i do kogo kierujesz swoją energię, jaki masz z tego zwrot i czy wogle warto tam inwestować. Poprzez budownie asertywnej komunikacji na fundamentach 12 praw nie tylko poprawisz umiejętności komunikacji czy negocjacji – przede wszystkim wzmocnisz swoją pewności siebie.


Znając i rozumiejąc te prawa oraz płynącą z tego wartość, łatwiej zaakceptować stanowisko i potrzeby innych oraz prosić czy domagać się swoich. Zauważ, że nie trzeba wcale używać siły i agresji, aby swobodnie wyrażać swoje zdanie, swoje poglądy, wyrażać siebie.


ASERTYWNOŚĆ MA SWOJE PRAWA, A JEJ DEFINICJA TO ZŁOŻONY ZBIÓR CECH, POSTAW I UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRY NIE ZAMYKA SIĘ TYLKO W JEDNYM KRÓTKIM NIE!




MENTALNY ASPEKT ASERTYWNOŚCI LIDERK


Współczesny świat biznesu, sportu czy modelingu wymaga od liderek nie tylko wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim asertywności. Dlaczego jest ona tak ważna?

Kiedy jesteś asertywna, pokazujesz, że wiesz, czego chcesz, i jesteś gotowa działać, by to osiągnąć. Asertywność pozwala jasno i otwarcie wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby, nie krzywdząc innych, co jest kluczem w komunikacji. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć siebie, swoje granice, wartości i cele. Jako liderka musisz zdobyć zaufanie swojego zespołu czy ludzi z którymi współpracujesz, którymi się otaczasz, a asertywność pomaga w tym procesie, zapobiegając jednocześnie konfliktom poprzez jasną komunikację i wyrażanie swoich potrzeb.

Jednak asertywność to nie tylko nauka komunikacji. To także kwestia mentalna. Asertywność wzmacnia pewność siebie, co jest kluczowe w roli liderki. Uczy nas, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami bez tracenia zimnej krwi, co przekłada się na rozwój osobisty.

Pracując nad swoją asertywnością, uczysz się również samodyscypliny i samorealizacji. Dlatego ważne jest, by nie zapominać o aspekcie mentalnym w procesie stawania się osobą asertywną. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, korzystając z medytacji, relaksacji czy treningu mentalnego. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i rozumieją Twoją asertywność.

Pamiętaj, że bycie liderką to nie tylko odpowiedzialność, ale także przywilej. Asertywność pozwoli Ci pełniej korzystać z tej roli, budując silne i zdrowe relacje w zespole. Dlatego warto inwestować w rozwój tej umiejętności, zarówno pod kątem komunikacji, jak i zdrowia psychicznego.




Asertywność to bardzo dobra i bardzo pożądana cecha w przywództwie, osobistym i zawodowym. Jeśli czytasz moje publikacje lub miałaś już ze mną styczność to wiesz, że lubię mówić, że KAŻDA Z NAS JEST LIDERKĄ SWOJEGO ŻYCIA i, że wiele umiejętności przypisywanym określonym rolom zawodowym da się zaimplementować do obszaru osobistego. Pamiętaj, że asertywność jest nie tylko cechą ale i umiejętnością, którą można w wytrenować i warto wzmacniać. Mam nadzieję, że gdy znajdziesz się w sytuacji, w której będzie potrzeba bycia asertywnym to, korzystając z powyższych wskazówek sobie poradzisz! Jeśli nie, zapraszam na konsultacje lub szkolenie z asertywnej komunikacji opartej o wartości i szacunek do siebie i innych. Bardzo, bardzo lubię ten temat. Od lat wspieram ambitnych ludzi, a zwłaszcza kobiety w rozwoju i wzmacnianiu tych umiejętność. Z Tobą też chętnie podzielę się tą obszerną wiedzą i doświadczeniem, czego nie uwzględniłam w artykule! Zapraszam!





WSPÓŁPRACA

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu myślisz o rozwoju osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?


Znam się na tym jak mało kto! Pracuję w biznesie i profesjonalnym sporcie. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.

Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom. Szczególnie cenię sobie pracę z ambitnymi kobietami, które chcą od życia więcej!


Napisz do mnie. Porozmawiajmy!

hello@magdalenazapadka





Źródło: Bądź sobą – trening asertywności, S. Rees, R. S. Graham, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 2002

Zdjęcie📷: True Photo Agnieszka Żukowska | biuro@agnieszkazukowska.com | facebook.com/truephotoagnieszkazukowska





Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top