Co znajdziesz w artykule?
Bywa tak, że niepowodzenie na boisku, na macie, podczas negocjacji czy prezentacji w biznesie wcale nie wynika z braku przygotowania czy posiadania kompetencji. W rzeczywistości może zadziać się nawet tak, że niepowodzenia mogą być bezpośrednio przypisane wręcz nadmiernemu przygotowaniu, wysiłkowi czy perfekcji. Tak, tak to może być powód niepowodzeń, nawet jeśli brzmi to trochę dziwnie. Pozwól więc, że wyjaśnię…
Przygotowanie, świetny plan, siła w mięśniach, gaz do dechy i… niestety w złym kierunku! Zdarza mi się obserwować jak popełniany jest ten kosztowny błąd! Bywa, że oszukujemy siebie i innych myśląc, że aby osiągnąć więcej, musimy zrobić, wiedzieć więcej lub pracować ciężej. A tak po prostu nie jest!
Pracując ciężko skupiając się głównie na aspekcie fizycznym czy merytoryczno-kompetencyjnym nie zawsze oznacza, że zmierzamy we właściwym kierunku i osiągniemy cel. Robienie więcej niewłaściwego rodzaju treningu, wykonywanie więcej nieproduktywnych czynności, skupianie się na rzeczach innych niż to, co powinno wspierać powstrzymuje wydajność, a może nawet nie prowadzić do celu. Widziałam i doświadczyłam tego wielokrotnie, nie tylko i jako trener, manager czy edukator innych, lecz także osobiście, na własnej skórze.
Zdarzało mi się robić niewłaściwe rzeczy. Robiłam je siłowo, szybko czy zbyt często powtarzałam błędy myśląc, że kolejnym razem się uda. Nie udawało się, a moja ciężka praca wcale nie przynosiła większych sukcesów. Bywało, że doprowadzało mnie to do frustracji, zniechęcenia, a nawet poddawania się i nie kontynuowania drogi do celu, który tak bardzo pragnęłam osiągnąć.
Od lat pracuję w biznesie i sporcie, i niejednokrotnie miałam okazję obserwować sytuacje, kiedy to bardzo dobrze przygotowani zawodnicy, podczas kluczowych występów osiągają wyniki poniżej swojego prawdziwego potencjału. Zawodzą tam, gdzie wiele razy wcześniej zwyciężali. Trenerzy, kibice, jak i sami zawodnicy kręcą głowami, nie wiedząc dlaczego tak się dzieję, co robić, co zawodzi? Patrzymy jak zawodnicy, którzy są doskonale przygotowani, wielokrotnie utytułowani przegrywają – zostają wykluczeni przez brak odpowiedniej wytrzymałości psychicznej, pewności siebie czy skupienia na tym, po co tam się stawili!
I w tym miejscu do gry wchodzi przygotowanie mentalne i liderskie, a przynajmniej powinny 🙂
Czy każde niepowodzenie, dysproporcja czy luka w wykonaniu i wydajności jest związana ze sferą mentalną? Oczywiście, że nie! Czynników jest dużo więcej. Jednak często bywa, że trenerzy, sportowcy czy liderzy zespołów biznesowych zbyt mocno i nieproporcjonalnie skupiają uwagę na fizycznej lub specjalistycznej stronie wydajności, pozostawiając niezagospodarowaną sferę umiejętności mentalnych poprzez co rezultaty są dalekie od oczekiwanych. A szkoda!
Badania i obserwacje badaczy w zakresie psychologii, jak i same wyniki znakomitych sportowców pokazują, że sprawność mentalna odpowiada za dobre 90% uzyskiwanych wyników. Jest to poziom wydajności, jaki jest w stanie osiągnąć każdy, nie tylko sportowiec. A mimo to, to wciąż obszar na który poświęca się najmniej czasu, jeśli chodzi o rozwój.
UMIEJĘTNOŚCI DO NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI
Rozwijanie umiejętności sprawności umysłowej i liderskiej może być czynnikiem determinującym różnicę między sportowcami, a elitarnymi sportowcami, między pracownikami, a wybitnymi specjalistami, między przeciętnymi liderami biznesu, a wybitnymi CEO.
Wśród wszelkiej wybitności i najlepszego przygotowania merytorycznego, technicznego czy fizycznego, sprawność umysłowa może okazać się najważniejszym aspektem na wyróżnienie i wybicie się do przodu. Bywa, że to przygotowanie mentalne odgrywa pierwsze skrzypce i jest niezbędne, gdy pojawia się stres, niewspierające emocje i jest potrzeba zaprezentowania posiadanego potencjału.
10 umiejętności do wyższej wydajności:
NASTAWIENIE
Bez odpowiedniego sposobu myślenia każdy, kto ma wątpliwości co do siebie zwątpi, zawaha się co do swoich umiejętności, zacznie się rozpadać. Może pojawić się myślenie, że czegoś brakuje, że nie jest się odpowiednią osobą, zwątpienie w wygraną, itp. Natomiast po przegranej, najczęściej z powodu wyzwań mentalnych trudno się podnieść, pojawia się poczucie wstydu, obwinianie za brak talentu, za nieodpowiednie przygotowanie czy szukanie winy w czynnikach zewnętrznych.
Rozwijając mistrzowski sposób myślenia, możemy sprawić, że będziemy w stanie dostarczać sobie stałej energii i zachowywać odpowiednie nastawienia, gdy np. pojawiają się trudności. Będziemy potrafili dostrzec nieprawidłowości i zdefiniować niepowodzenia, które nie zawsze muszą oznaczać „porażkę”. Dostrzeganie szans i świadomość siebie informacji dające szanse do poprawy, których przecież potrzebujesz w drodze rozwoju. A to robi ogromną różnicę.
Rozwijając umiejętności mentalne zwiększamy szanse na osiągnięcie oczekiwanego rezultatu czy wygrywania w dowolnej dziedzinie życia. Takie podejście wymaga czasu i zaangażowania, bo jest to proces.
MOTYWACJA I ZAANGAŻOWANIE
Jest motywacja, jest zaangażowanie! Wielkich celów nie osiąga się bez potencjału, ani bez motywacji i zaangażowania. Jest to, to co niby wiemy, dlatego też taką oczywistość często bagatelizujemy. Nie skupiamy się wystarczająco mocno na tym co nami kieruje. Nie próbujemy poznać naszych motywatorów i tego skąd się biorą – a to wielki bąd!
Kiedy przeciwności pukają do drzwi, co w życiu zdarza się dość często, motywatory, którymi się kierujemy, determinacja i zaangażowanie w dużej mierze decydują o tym, czy wytrwamy i wejdziemy poziom wyżej… To wiedza i siła, która wspiera rozwój i pomaga wytrwać w tym, przez co przechodzimy, nawet gdy sprawy stają się trudne i tracimy wiarę w pozytywne zakończenie.
SAMOŚWIADOMOŚĆ
Jako ludzie nie jesteśmy idealni. Często dokonujemy samosabotażu – pozwalamy sobie na rozproszenie uwagi, padamy ofiarami negatywnych autodyskusji czy pozwalamy sobie, aby jeden błąd przerodził się w całą ich serię. Dopuszczamy do głosu opinie innych, ponad nasze odczucia, potrzeby i to, co sami o sobie wiemy i myślimy.
Osoby świadome siebie, nie robią czegoś podobnego. Odnoszą sukcesy ponieważ dbają o umiejętności, które są wspierające, budujące i pozwalają pokonywać wyzwania. Skupienie na sobie – samoświadomość to składnik, który pomaga dobrze zacząć i sięgać wyżej.
SAMOKONTROLA
Światy biznesu czy sportu pełne są historii tych, którzy pomimo niewiarygodnego talentu nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Niezdolni do wytrzymania presji konkurencji i otoczenia, presji wyniku czy swojej własnej. Ucząc się, jak trenować umiejętność samokontroli, możemy odwrócić sytuację. Kiedy podejmujemy decyzję, że celowo i konsekwentnie będziemy trenować samokontrolę i dyscyplinę, zauważymy, że jesteśmy w stanie lepiej skoncentrować się ponownie, gdy napotykamy niespodziewane przeszkody typu: słaba prezentacja, przegrany mecz, niekorzystny wynik, niechęć do codziennych czynności czy treningów itp. Potrafimy spokojnie oceniać różne scenariusze i podejmować najlepsze dla nas decyzje. Gdy wzmocnimy „mięśnie” samokontroli i dyscypliny, jesteśmy w stanie lepiej działać pod presją, zamiast ulegać niesprzyjającym emocjom.
UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKIE
Uważam, że pewien poziom umiejętności liderskich powinien posiadać każdy. Każdy, nie tylko trener sportowy, manager ludzi w biznesie czy właściciel przedsiębiorstwa. Uważam, że to umiejętności, które pomagają osiągać szczytowe wyniki przez sportowców, modelki, liderów mniejszych czy większych zespołów, specjalistów swoich dziedzin. To kompetencje, które są niezbędne także w życiu osobistym, więc warto się ich uczyć i korzystać z nich świadomie.
Kiedy przyjrzymy się najlepszym zespołom lub wykonawcom w jakimkolwiek sporcie, zauważamy, że jest w nich wiele osób, które są świetnymi liderami. To zawodnicy, którzy prowadzą siebie i innych do wyższych standardów i większych osiągnięć. Dlatego umiejętność liderstwa dotyczy zarówno trenera, jak i sportowca, managera, jak i szeregowego pracownika.
Nasze przywództwo jest katalizatorem sukcesu wszystkiego, co robimy. Podjęcie decyzji o rozwoju tego obszaru kompetencji stwarza okazję do wzniesienia się wyżej także w ramach własnego człowieczeństwa. Stawanie się lepszym liderem, stwarza okazję do sukcesu nie tylko naszego, także osób wokół nas. To prowadzenie ich na wyższe poziomy, wprowadzenie ich tam, gdzie jeszcze nie byli.
HIGIENA ŻYCIA I NAWYKI
Po ponad dekadzie pracy z trenerami, sportowcami i znakomitymi liderami biznesu z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mocne 90% wybitnych wyników i osiągnięć ma miejsce poza technikami ćwiczeń, podstawami lub jakimkolwiek innym elementem treningu.
Osoby osiągające wysokie wyniki znają siłę rutyny – wiedzą, jak budować i zmieniać nawyki, a także mają określoną strukturę, która kieruje tym, co robią każdego dnia!
Warto wspomieć, że kiedy dbamy o higienę życia i nawyki, trenujemy przez to także sprawność mentalną. Jesteśmy w stanie wpłynąć na czas, efektywność i wzrastającą skuteczność. Wypracowane standardy i odpowiednie rutyny dają ogromną moc! Kiedy już zawrzesz deal sama ze sobą i wdrożysz swój system rutyn, który będzie spójny z celem do którego zmierzasz, nikt Cię nie powstrzyma przed jego osiągnięciem!
WIZUALIZACJA
Niezależnie od tego, czy jesteś tego świadoma, czy nie, obrazy mentalne, które tworzysz w głowie (zarówno pozytywne, jak i negatywne), mają bezpośredni wpływ na Twoją sprawność fizyczną i umysłową. Kiedy zaczynasz trenować umiejętności wyobrażeń mentalnych, jesteś w stanie lepiej zachować spokój pod presją i skupić się na bieżących zadaniach do wykonania. Budujemy umiejętność oceny okoliczności i logicznego, racjonalnego reagowania na sytuacje, zamiast pozwalać emocjom przejąć nad nami kontrolę.
BUDOWANIE WSPIERAJĄCYCH RELACJI
Mistrzowie mają swoich mentorów i własne „grupy wsparcia”. Najlepsi liderzy wiedzą, że strategia i dobre przygotowanie to co najwyżej połowa równania, druga połowa to budowanie relacji i otaczanie się ludźmi na których zawsze mogą liczyć.
W elitarnych zespołach występuje określona kultura, która dyktuje sposób, w jaki ludzie traktują siebie wzajemnie, jak wspólnie reagują na przeciwności losu, jak świętują sukcesy czy to jak podtrzymują zdolność do konsekwentnego działania na wysokim poziomie. Nie ma znaczenia środowisko, funkcjonowanie w zespole, grupie czy w indywidualnie, nie ma znaczenia branża – człowiek potrzebuje drugiego człowieka! Kogoś kto będzie kibicował, dmuchał w skrzydła lub wspomoże przyjacielskim słowem i ramieniem w momentach niepowodzeń, upadków czy definitywnych porażek.
DETERMINACJA
Jedną z największych bitew, z którymi musimy się mierzyć, jest nakłanianie siebie do wykonywania codziennych i przyziemnych zadań. Gdy są niezbędne do osiągnięcia celu, musimy je wykonywać nawet jeśli nie mamy na to ochoty. Determinacja pomaga wytrwać.
Gdy dążymy do celu, gdy działamy pomimo, rozwija się w nas filar mistrzostwa – działanie w procesie ponad wynikami! Stajemy się lepsi w konsekwentnym wykonywaniu planu – niezależnie od tego, czy chcemy, czy też nie i niezależnie od wyników. Dzięki temu uczymy się koncentracji na tym, co możemy kontrolować, odpuszczania tego, czego nie możemy i dążenia do codziennych ulepszeń siebie.
ZARZĄDZNIE SOBĄ W CZASIE
Im bardziej zautomatyzowany i zorganizowany jest dzień, tym łatwiej utrzymać samodyscyplinę, energię i skupienie na tym, co ważne. Istnieje bezpośrednia korelacja między zarządzaniem sobą w czasie, zdolnością do wykazywania większej siły woli, a byciem najlepszym.
Każda decyzja, podejmowana w momencie rozpoczynania dnia jest jak wypłata z konta bankowego. Z drugiej strony, każda decyzja poddana automatyzacji, wymagająca minimalnego namysłu lub wydatku energetycznego jest jak depozyt. Efektywne zarządzanie sobą w czasie pozwala nam zachować energię i koncentrację na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie i wpływają na nasz performance.
Rozwijanie tych umiejętności sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej identyfikować zadania, które wymagają największego zapasu energii i skupienia, abyśmy mogli nadać priorytet temu, co najważniejsze. Okazujemy więcej siły woli, dyscypliny i skutecznie oszczędzamy energię. Konsekwentnie realizuemy swoje postanowienia i plan, ponieważ dobrze opanowaliśmy umiejętność kierowania swoim dniem przez strukturę i automatyzację.
Dodam jeszcze bardzo ważny punk!
Znajdź czas na zabawę i odpoczynek od tego, co powyżej! W swojej determinacji do odniesienia sukcesu, możemy utracić równowagę, radość i się „zakręcić”. Nie osiągniesz peak performance cały czas pracując nad jego osiągnięciem. Trzeba robić pauzy!
Stres związany z codziennym życiem, związkami i rodziną, oczekiwania własne i środowiska oraz wszelkie problemy lub ograniczenia, mimo wszystko mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, nastrój i ogólne nastawienie. Pielegnowanie wyżej wymienionych umiejętności również wymaga dyscypliny i myślenia o nich. To także niejako powodować może pewnego rodzaju „napięcia, usztywnienia”. Dlatego ważne jest, aby dawać umysłowi przerwę! Restart.
Ucieknij od czasu, do czasu od codziennej rutyny i uwolnij presję. Zrób coś, co wydaje Cie się zwariowane, frywolne, czego zazwyczaj nie robisz, a sprawi Ci sporo radości.
Strategia i narzędzia powinny być dobierane indywidualnie. Ten artykuł nie wyczerpuje tematu, bo każdy człowiek jest innych, ma inne kompetencje czy funkcjonuje w innym środowisku. Dlatego polecam skupienie się na własnych potrzebach lub pracę ze specjalistą, który indywidualnie dopasuje model pracy. Wesprze i nauczy wszystkiego, czego potrzeba, aby zrobić performance. Taka praca zapewnienia skuteczny rozwój i dogłębną analizę potrzeb krok po kroku, nie tylko tych przykładowych 10-ciu umiejętności, które tu zostały opisane.
Świadomy rozwój mentalny to pomoc samemu sobie, swoim sportowcom czy pracownikom. To realne wsparcie w pokonywaniu barier, które powstrzymują przed działaniem i osiągnięciami.
Poprzez trening mentalny poszerzamy wiedzę o sobie i budujemy kompetencje najcenniejszych umiejętności, potrzebnych do osiągania szczytowych sprawności umysłowych. To życiowa inwestycja, dzięki której zyskujemy umiejętność korzystania z najcenniejszego zasobu jaki psiadamy – z umysłu.
To umiejętności, które przydają się absolutnie każdemu. Warto z tego korzystać!
Masz pytania? Chcesz wzmocnić swoje umiejętności mentalne lub liderskie? Odezwij się do mnie!
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu myślisz o rozwoju osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?
Zapraszam do współpracy!
Pracuję w biznesie, sporcie, modelingu, z ludźmi mediów, estrady… i nie tylko. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych, Specjalistą Psychologii Sportu i Mistrzostwa oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.
Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom.
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka.com
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider