Co znajdziesz w artykule?
Trening mentalny jest jedną z popularnych, przebadanych i skutecznych metod poprawy funkcji umysłowych. Skuteczny sposób rozwoju i osiągania lepszych rezultatów, w różnorodnych dziedzinach życia. Niemniej jednak, istnieją przypadki, w których trening mentalny nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W tym artykule przybliżę Ci główne powody, dlaczego trening mentalny może nie przynieść oczekiwanego efektu. Podzielę się z Tobą czynnikami, które mogą wpływać na niższą skuteczność tego procesu, a których nie należy doszukiwać się w samej istocie treningu mentalnego.
Osiągnięcie sukcesu zaczyna się od odważnego wyboru wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje życie. To świadomość, że nasze działania kształtują naszą przyszłość i zdecydowane podejmowanie odpowiednich decyzji, które prowadzą nas do celu. Gdy stajemy się architektami własnego losu, budujemy mosty między marzeniami a rzeczywistością, umacniając fundamenty naszego spełnienia i sukcesu.
DLACZEGO TRENING MENTALNY NIE DZIAŁA?
INDYWIDUALNE RÓŻNICE
Jako Ludzie różnimy się między sobą pod względem genetycznym, osobowościowym, doświadczeniami życiowymi czy stylami uczenia się. Te różnice mogą wpływać na to, jak reagujemy na różne procesy rozwoju, nie tylko mentalnego. To, co może być skuteczne dla mnie, może nie działać tak samo u Ciebie, czy kogoś innego. Ważne jest zrozumienie, że nie ma jednej uniwersalnej metody wzrostu, która zadziała u wszystkich. Czasem trzeba przetestować coś innego, inne narzędzia, metody i techniki.
BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI
Trening mentalny to proces rozwoju i budowania umiejętności, i jak każdy proces, wymaga regularności i systematycznego podejścia. Może się zdarzyć tak, że zaczniesz entuzjastycznie i z silną motywacją, ale po pewnym czasie to stracisz, i przestaniesz zgłaszać się na sesje. Bez zaangażowania i systematycznego podejścia, trudno jest osiągnąć oczekiwany rezultat i dokonać zmiany.
Osoby, które poważnie podchodzą do swojego rozwoju i chcą odnieść sukces, a mają trudności z samodyscypliną lub nie lubią pracować same, często decydują się na pracę z Trenerem Mentalnym czy Psychologiem. Profesjonalista posiada holistyczne przygotowanie do pracy z drugim człowiekiem, rozumie funkcjonowanie ludzkiego umysłu, ciała i duszy przygotuje indywidualny plan, i krok po kroku poprowadzi Cię do celu.
Pamiętaj jednak, że nie ma sensu prowadzenie takiego procesu, jeśli się nie angażujesz. Nie ma sensu, jeśli pozwalasz sobie na odpuszczanie, robisz dłuższe przerwy, nie wykonujesz zadań czy nie jesteś szczera wobec siebie i osoby z którą pracujesz w tym zakresie. Żadna osoba, którą zapraszasz do współpracy i wsparcia, nie zrobi Twojej pracy za Ciebie.
NIEODPOWIEDNIA METODA
Niektóre techniki treningowe mogą być niewłaściwie dobrane. Nie wszystko to, co znajdziesz w Internecie czy książkach, dobrze zadziała u Ciebie. Choć zawsze najpierw zachęcam do poszukiwań i próby samorozwoju, to jednocześnie przestrzegam przed nieświadomym stosowaniem różnych metod i wiedzy, szczególnie tych, które są ogólnodostępne. Nie jest prawdą, że trening mentalny jest dla każdego. Nie jest! Istnieje kilka przeciwskazań, zaburzeń i chorób natury psychicznej, kiedy to należy poszukać innego narzędzia i metody. Czasem, lepszym wyborem może być na przykład psychoterapia. Poszukuj takich metod i specjalistów, którzy najlepiej odpowiadają Twoim indywidualnym preferencjom i celom, i którzy mają odpowiednie kwalifikacje i będą mieli realny wpływa na Twoją zmianę.
NIEWŁAŚCIWE OCZEKIWANIA
Możesz mieć niewłaściwe lub nierealistyczne oczekiwania co do treningu mentalnego czy osoby, która Cię przez ten proces prowadzi. Zbyt często bywamy niecierpliwe, spodziewamy się natychmiastowych i spektakularnych rezultatów i fajerwerków podobnych jak w filmach science fiction. Gdy ich nie widzimy, uznajemy, że trening nie działa! Owszem, efekty w większości osób są szybsze i skuteczniejsze niż w przypadku innych metod, jednak należy pamiętać, że trening mentalny jest procesem, który wymaga regularności, czasu, cierpliwości i przede wszystkim osobistego zaangażowania. To nie trener mentalny pracuje nad zamianą, tylko Ty.
Bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje zaangażowanie i pracę i to, czym się dzielisz. Jeśli trener nie zna Twojej sytuacji życiowej, jeśli nie zna prawdziwych Twoich oczekiwań, jeśli nie wie z czym się mierzysz – to współpraca może się rozjechać. Nie oczekuj, że odniesiesz sukces i dojdziesz do celu o którym marzysz, jeśli oszukujesz siebie i osoby, które Ci pomagają.
ZANIEDBYWANIE INNYCH OBSZARÓW ŻYCIA
Umiejętności mentalne to umiejętności ludzkie, zwane przez niektórych życiowymi. Zaniedbywanie innych obszarów życia i czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki, nie przyspieszy Twojego rozwoju. Bywa, że pomimo trudu, trening mentalny nie przynosi oczekiwanego efektu. Optymalna praca nad wzmacnianiem funkcji mentalnych, to tylko jedna z wielu części naszej efektywności, funkcjonowania i zdrowia. Jeśli inne aspekty, takie jak: styl życia, aktywność fizyczna i dbanie ciało, dieta, nawadnianie czy środowisko naszego funkcjonowania, nie będą odpowiednio pielęgnowanie, sam trening mentalny może niewiele dać.
CO ZROBIĆ, ABY WZMOCNIĆ TRENING MENTALNY?
Aby wzmocnić efekty treningu mentalnego, możesz wziąć pod uwagę następujące czynniki:
✓ Regularność – regularne wykonywania zadań i sesje treningu mentalnego są kluczowe dla procesu. Zrób z niego nawyk i znajdź regularne miejsce w swoim harmonogramie. Cykliczność i zaangażowanie przynoszą długoterminowe korzyści.
✓ Zróżnicowane techniki – testuj, badaj i próbuj różnorodnych technik i metod. Jeśli nie możesz skorzystać ze współpracy z trenerem mentalnym, poszukaj na własną rękę wiedzy i narzędzi, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia, potrzeb, celów.
✓ Wyznacz precyzyjnie cele – określ, jakie cele chcesz osiągnąć. Czy chcesz poprawić koncentrację, nauczyć się radzenia ze stresem, zwiększyć samoświadomość, rozwijać wspierające nastawienie, a może wzmocnić pewność siebie? Konkretny cel pomoże Ci skoncentrować się na odpowiednich technikach, dobrać specjalistę i monitorować postępy.
✓ Znaj swoje „dlaczego” i utrzymuj zaangażowanie – trening mentalny jest procesem, który wymaga czasu i cierpliwości. Czasem, efekty dostrzeżesz już po pierwszym spotkaniu, a czasem będziesz musiała cierpliwie pracować i czekać kilka miesięcy, a nawet lat. Wiedząc dlaczego to robisz, podtrzymasz swoje zaangażowanie w okresach kiedy nie będziesz widziała większych efektów. Pomoże Ci to kontynuować codzienną praktykę i wzmocnić efekty pracy tak, aby pewnego dnia „dlaczego” stało się rzeczywistym wynikiem, który otrzymasz.
✓ Stań się obserwatorką samej siebie – staraj się być bardziej świadomą swoich myśli, emocji i reakcji. Bądź ciekawa tego, co kryje Twoje wnętrze. Obserwuj i dociekaj, aby zrozumieć jak Twój paradygmat wpływa na Twoje samopoczucie, działania i efektywność.
✓ Szukaj wsparcia – jeśli sama nie dajesz rady, odczuwasz częsty spadek motywacji, nie wiesz od czego zacząć lub nie lubisz pracować sama – poszukaj eksperta i podejmij współpracę z kimś, kto będzie Cię wspierał w działaniach, pomoże wyznaczyć kierunek i krok po kroku poprowadzi Cię do miejsca, do którego chcesz dojść. Warto prosić o taką pomoc kogoś, który pomoże dostosować strategię i techniki do Twoich indywidualnych potrzeb. Pracując razem, możecie zidentyfikować Twoje prawdziwe cele, obszary do poprawy i opracować plan działania, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Dostarczy Ci profesjonalnego wsparcia, pomoże zrozumieć i udzieli praktycznych wskazówek. Nauczy Cię odpowiednich narzędzi, które możesz stosować w swoim codziennym życiu. Trener będzie pomagał monitorować Twoje postępy, pokonywać przeszkody i utrzymywać skupienie na proces. Pomoże Ci rozpoznać i przełamać wewnętrzne blokady i zmienić przekonania, które utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału. Pracując razem, możecie skupić się na odkrywaniu i przekraczaniu ograniczeń, co pozwoli Ci osiągnąć większy wzrost i sukces, o którym wciąż marzysz. Ważne jednak jest to, ze taka współpraca nie ma sensu bez Twojej otwartości, szczerości, zaangażowania i brania odpowiedzialności za tę współpracę.
Jak widzisz, pomimo rosnącej popularności i zainteresowania rozwojem i treningami umysłu, niektórzy ludzie nie osiągają oczekiwanych rezultatów. Podkreślę raz jeszcze, że skuteczny trening mentalny wymaga konsekwencji i regularności. Osoby, które spodziewają się natychmiastowych efektów, mogą się rozczarować, gdy po kilku tygodniach nie zaobserwują szybkich zmian. Do tego treningu należy podejść jak do każdego innego, podobnie jak trening fizyczny, nauka języków czy jazdy samochodem – wymaga czasu, cierpliwości i determinacji!
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedni dobór technik i metod treningowych. Każdy umysł jest inny, dlatego niektóre techniki mogą działać lepiej dla jednej osoby niż dla innej. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie narzędzia i strategie, które najlepiej odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom i celom. Należy także unikać porównywania się do innych, jeśli korzystają z innych technik – prawdopodobnie pracują nad wzmocnieniem innego obszaru.
Zwróć uwagę na rolę Twojego otoczenia i codzienne nawyki, które mogą być kolejnym powodem niepowodzenia treningu mentalnego. Jeśli jesteś podatna na opinie i sugestie środowiska w którym funkcjonujesz, Twoje codzienne rutyny sprzyjają negatywnym myślom i nieporządanym wzorcom zachowań i postaw, trudno będzie Ci osiągnąć pozytywne zmiany, a sam trening mentalny, może nie wiele wnosić.
Wreszcie, brak wsparcia i profesjonalnej pomocy, może także wpłynąć na skuteczność treningu mentalnego. Osoby, które próbują samotnie walczyć z wyzwaniami, mogą się zniechęcić, gdy napotkają trudności. Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół lub profesjonalistów, może być kluczowe dla utrzymania motywacji i dążenia do pozytywnych rezultatów.
Trening mentalnym, może przynieść korzyści, ale nie jest to proces prosty i nie działa jednostajnie na wszystkich. Wymaga zaangażowania, odpowiedniego podejścia, wsparcia środowiska oraz cierpliwości w dążeniu do osiągnięcia pozytywnych zmian, w umyśle i życiu. Wymaga odpowiedniego podejścia, bo nie jest prostym procesem. Może przynieść ogromne korzyści, jeśli podejmiemy odpowiednie wysiłki i podejmiemy się wyzwań z pełną odpowiedzialnością i determinacją.
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu myślisz o rozwoju osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?
Znam się na tym jak mało kto! Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych oraz Mindvalley Life Coach.
Specjalizuję się psychologii mistrzostwa i sukcesu oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam mentalnych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom. Szczególnie cenię sobie pracę z ambitnymi kobietami, które chcą od życia więcej!
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider