Co znajdziesz w artykule?
CZYM JEST NASTAWIENIE?
Nastawienie to sposób myślenia, emocjonalne podejście i postawa, którą przyjmujemy wobec różnych sytuacji, ludzi czy wyzwań. To nasz wewnętrzny stan, który kształtuje nasze myśli, zachowania i reakcje na zewnętrzne okoliczności.
Nastawienie może być pozytywne (otwarte, pełne nadziei, optymistyczne) lub negatywne (pesymistyczne, defensywne, pełne obaw). To, jakie nastawienie przyjmujemy, może mieć ogromny wpływ na nasze działania, sposób radzenia sobie z problemami i ogólną jakość życia.
Kiedy spotykają nas trudności, np. problemy rodzinne lub zdrowotne, odpowiednie nastawienie może pomóc nam przejść przez te sytuacje z mniejszym stresem i większym optymizmem. Zamiast koncentrować się na problemach, pozytywne nastawienie pomaga szukać rozwiązań i dostrzegać szanse na poprawę sytuacji.
Osoby z nastawieniem na rozwój (tzw. „growth mindset”) wierzą, że ich zdolności mogą się rozwijać dzięki wysiłkowi i nauce. Takie nastawienie pozwala lepiej radzić sobie z porażkami i postrzegać je jako lekcje, a nie jako ostateczne niepowodzenia.
W sporcie odpowiednie nastawienie może decydować o sukcesie lub porażce. Zawodnik z pozytywnym nastawieniem jest bardziej skłonny do podejmowania ryzyka, zachowuje spokój w stresujących sytuacjach i jest zdeterminowany do osiągnięcia swoich celów, mimo napotykanych trudności.
Sportowcy z odpowiednim nastawieniem są bardziej zaangażowani i zmotywowani do ciężkiej pracy na treningach. Nawet gdy postępy są wolne lub pojawiają się kontuzje, zachowują motywację i kontynuują pracę nad sobą.
Lider z pozytywnym nastawieniem potrafi zainspirować swój zespół, budować morale i tworzyć środowisko pracy sprzyjające kreatywności i współpracy. Jego nastawienie przekłada się na atmosferę w firmie i efektywność pracy całego zespołu.
W biznesie często spotykamy się z wyzwaniami, np. kryzysy finansowe, problemy z klientami czy niepowodzenia w projektach. Odpowiednie nastawienie pozwala na trzeźwe spojrzenie na problem, kreatywne podejście do jego rozwiązania i większą elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków.
UMYSŁ TO TWOJA SIŁA
Istnieje wiele przeszkód, przez które szlifowanie nowych umiejętności czy utrzymanie nawyków może być trudne. Najczęściej jednak, największą przeszkodą jest to, co mamy między uszami – nasz umysł.
Umysł to potężne narzędzie. To nasze centrum dowodzenia w którym sporo się dzieje, w którym wszystko się zaczyna. W którym zaczyna się nasz sukces. Obrazy, które w nim powstają czy historie, które sobie tworzy mogą pozwolić rozkwitnąć nowym umiejętnościom, albo nas skutecznie zatrzymać i zapobiec jakimkolwiek zmianom. Badania pokazują, że istnieje znaczący związek między naszymi przekonaniami, a naszymi zachowaniami. Czy przekonania o nas samych mogą być krzywdzące?
Mogą, a udowodniła to wybitna psycholog Carol Dweck, badaczka związana z Uniwersytetem Stanforda. Zasłynęła przed laty teorią i pracą nad nastawieniem człowieka. Wyróżniła dwa rodzaje, zbadała różnicę między nimi i pokazała jak wpływają na osiągane wyniki i życie.
Przed laty Dweck zainteresowała się postawami i zachowaniami swoich uczniów. Obserwowała jak sie zachowują w chwilach, gdy odnosiły zwycięstwa, a jak w chwilach niepowodzeń. Zauważyła, że podczas gdy jedni jej uczniowie robili postępy, inni poddawali się nawet przy najmniejszej przeszkodzie czy niepowodzeniu. Zbadała zachowanie tysięcy dzieci i postawiła tezę rozróżniającą dwa terminy nastawienia – nastawienie stałe i nastawienie na rozwój. Przedstawiła rzetelne badania, w których opisała podstawowe przekonania ludzi na temat uczenia się oraz inteligencji, z których wynika, że osoby o ustalonym sposobie myślenia wierzą, że inteligencja i zdolności twórcze to stałe czynniki, których to nie można w żaden sposób zmienić, a osoby z nastawieniem na rozwój wierzą, że kiedy zaufają sobie i uwierzą w swoje umiejętności, ich wysiłek się wzmocni i z czasem odniosą sukces. To osoby, które przyjmują niepowodzenia nie jako dowód braku doświadczenia, a jako lekcję i drabinę do poszerzania swoich możliwości.
Warto zaznaczyć, że podejście nastawione na rozwój ma na celu pomóc w wypełnieniu deficytów w rozwoju czy sukcesie, na który pracujemy, a nie po to aby je w jakiś sposób zakrywać. Polega to na powiedzeniu prawdy o aktualnym sukcesie lub niepowodzeniu, aby stawać się lepszym. Osoby z nastawieniem na wzrost zazwyczaj są bardziej zainteresowane informacją zwrotną od trenera czy nauczyciela, o swoich postępach. Zabiegają o nią z myślą o poprawie swoich zdolności jako o potencjale, który mogą rozwijać poprzez wysiłek, doświadczanie czy odpowiednie instrukcje. Oczywiście ci ludzie nie wierzą, że każdy ma taki sam potencjał lub że ktokolwiek może być mistrzem świata. Są świadome tego i wiedzą, że nawet Robert Lewandowski nie może być wybitnym piłkarzem Robertem Lewandowskim bez pasji i zaangażowania w ciężką pracę, którą od lat wykonuje. W myśleniu o rozwoju talent to nie tylko coś, co pokazujemy światu i nieustannie idziemy do przodu, to coś, na czym stale się budujemy i na czym się rozwijamy.
Prawie każdy wybitny sportowiec miał nastawienie na rozwój, ale czy każdy zawsze był pewny swoich umiejętności, swojego mistrzostwa? Wątpię. Nastawienie sprawiało, że nieustannie stawiali sobie wyzwania, poddawali analizom swoje wyniki i każdego dnia pokonywali koleje zakręty. Badania psychologiczne wielokrotnie wykazały, że nastawienie na rozwój zapewnia zdrowsze podejście do praktyki jak i nauki, podsyca głód informacji zwrotnej, zwiększa także zdolność radzenia sobie z niepowodzeniami, co skutkuje lepszymi wynikami oraz sukcesami w czasie. Ludzie z nastawieniem rozwojowym, mają silne przekonanie, że ich nauka i inteligencja mogą rosnąć z czasem, wraz z ich doświadczeniem i nauką. Kiedy wierzą, że mogą stać się specjalistami swoich dziedzin, nie odpuszczają i poświęcają czas na doskonalenie, prowadząc siebie do wyższych osiągnięć.
Osoby o nastawieniu stałym wierzą, że ich „warunki” są cechami statecznymi i dlatego nie mogą zbyt wiele z nimi zrobić, nic zmienić, gdyż są tacy, jacy są. Wierzą, że to posiadany talent prowadzi do sukcesu, a większy wysiłek nie jest wymagany. Przekonani są, że mają predyspozycje tylko w jednym kierunku, dlatego też, bywa że większość życia spędzają na ustalonych czynnościach, zadaniach, w swojej tak zwanej strefie komfortu. Takie podejście może być niebezpieczne, gdyż może uniemożliwiać rozwój i wzmacnianie ważnych umiejętności również mentalnych, co może negatywnie wpływać na zdrowie i ogólnie rozumiane szczęście.
Stałe nastawienie dość często toruje drogę wymówkom i unikaniu. Przykładem może być przekonanie o tym, że nie jesteśmy utalentowani do nauki języków obcych. Przekonanie to działa jako najprostsza wymówka, by uniknąć próby, nauki i poświęcania czasu. To też strategia na unikniecie ewentualnej porażki, tak na wypadek gdybyśmy nie osiągnęli zadowolającego poziomu. Jednak utrwalony sposób myślenia zapobiega porażkom w krótkiej perspektywie, na dłuższą metę może utrudniać zdolność uczenia się i rozwijania nowych umiejętności. Tymczasem ktoś, kto pielęgnuje w sobie nastawienie rozwojowe będzie skłonny próbować i zmierzy się z wyzwaniami lingwistycznymi. Nawet jeśli początkowo będzie bardzo ciężko, odnotuje porażki z zapamiętywaniem i będzie zmuszony podjąć kilka prób, spróbuje. Takim osobom pomaga postrzeganie niepowodzeń i porażek jako wskazówek, rozumieją to jako fakt, że powinni bardziej się przyłożyć, może zasięgnąć porady specjalisty, że powinni dalej rozwijać te umiejętności, nie traktują tego natomiast jako informację, że nigdy się tego nie nauczą.
W rezultacie, badania wykazały, że ludzie, którzy mają nastawienie na rozwój są bardziej skłonni do maksymalizacji posiadanego potencjału. Wykazują tendencję do uczenia po otrzymaniu konstruktywnej krytyki, nie ignorują żadnej informacji zwrotnej, szczególnie od trenera, nauczyciela z którymi współpracują. Łatwiej pokonują wyzwania i nie unikają problemów, gdy się pojawią. To także osoby, które w sukcesach innych potrafią odnaleźć inspirację i motywacje do działania, nie odczuwają zagrożenia ze strony przeciwnika czy konkurencji.
CZY PRZEKONANIA MOGĄ POWSTRZYMAĆ NASZ SUKCES?
Badania Carol Dweck dają odpowiedź na ważne pytanie o związek między tym, w co wierzymy, a tym, co rzeczywiście robimy? Jeśli wierzymy w takie rzeczy jak – „Nie mam szans na złoto! Nie nadaję się do prowadzenia biznesu. Nie jestem dobry w biegach. Nie jestem urodzonym mistrzem. Nie umiem malować, itp.” – oczywiste jest, że następstwem takiego nastawienia będzie unikanie i obrona przed doświadczeniami, z góry zakładamy porażkę i nie wykazujemy większego zaangażowania. Wierzymy, że się do czegoś nie nadajemy, że na pewnym etapie nasze możliwosci się kończą. Czy można coś z tym zrobić? Czy można zmienić to, w co wierzymy na swój temat i zacząć osiągać wysokie cele?
Nastawienie jest plastyczne, czyli można je kształtować. Są na to odpowiednie sposoby czy techniki, w wypracowaniu których może pomóc trener przygotowania mentalnego czy psycholog. Nie ma jednak kursu trzech szybkich kroków, nie należy wierzyć w takie internetowe treści. Wykształcenie w sobie innego sposobu myślenia, praca nad sferą mentalną to proces, który w różnych przypadkach może różnie trwać. Za pomocą codziennych i powtarzających się ćwiczeń jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad naszym mindsetem. Większość osób, które tego dokonały, które odniosły sukces czy zdobyły swój złoty medal cierpliwie planowały, pracowały i trzymały się zapewne jednego zdania – nie poddawaj się!
To jest to słynne „Never give up!” czyli proces kształtowania nawyków ukierunkowanych na naukę i stawanie się lepszym w tym, co robimy. Osoby z nastawieniem na rozwój koncentrują się na codziennym procesie budowania lepszego siebie, swoich umiejętności.
Nastawienie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nasze sukcesy i porażki. To od niego zależy, jak radzimy sobie w trudnych sytuacjach, jak podchodzimy do wyzwań i jak wytrwale dążymy do osiągnięcia swoich celów. Właściwe nastawienie może być różnicą między przeciętnym życiem a życiem pełnym sukcesów i satysfakcji.Nie rodzimy się z nastawieniem, możemy je rozwijać. Możemy stać się bardziej pozytywnymi ludźmi, bardziej twórczymi, lepiej wysportowani, pewniejszymi siebie, wybitnymi trenerami czy ludźmi odnoszącymi większe sukcesy. Ważne, aby skupiać się na procesie, na codziennych nawykach, na rozwoju i wyciąganiu lekcji z niepowodzeń.
Bądź na bieżąco, otrzymuj więcej ciekawostek z zakresu psychologii performance i treningu mentalnego – zapisz się na mój newsletter!
WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie rozwoju mentalnego, osobistego czy umiejętności liderskich? Myślisz o zmianie, a nie wiesz jak i od czego zacząć? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny? A może po prostu chcesz w końcu zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń? Chcesz osiągać niezwykłe cele? Nie czekaj – weź życie w swoje ręce!
Zapraszam do współpracy!
Pracuję w biznesie, sporcie, modelingu, z ludźmi mediów, estrady… i nie tylko. Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Międzynarodową Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Kompetencji Liderskich i Społecznych, Specjalistą Psychologii Sportu i Mistrzostwa oraz Life Coach. Mentorką towarzyszącą w głębokiej zmianie osobistej.
Specjalizuję się treningu mentalnym, psychologii mistrzostwa oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam wewnętrznych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym ludziom.
Napisz do mnie!
Ⓜ️ hello@magdalenazapadka.com
🌐 www.magdalenazapadka.com
MENTAL PRO • Magdalena Zapadka • Trener Mentalny • Trening Mentalny • Trener Biznesu People Skills • Performance Power Skills Mentor • Rozwój Osobisty • Odporność Psychiczna • Wewnętrzna Siła • Emocje • Stres • Presja • Psychologia Sportu i Biznesu • FRIS • Przywództwo • Zarządzanie Talentami • Budowanie Zespołu • Sukces • Psychologia Mistrzostwa • Potencjał • Komunikacja • Mindset • MTQ Family Group – MTQ48 MTQ48 PLUS MTQ48 SPORT • Nawyki • Nastawienie • Pewność Siebie • Komunikacja • Asertywność • Rozwój • Szkolenia • Transformacja • CEO • Lider
To widać wśród ludzi, że niektórzy mają pozytywne podejście do życia, szybciej się przystosowuja, są bardziej przedsiębiorczy, a inni ospali, narzekający i marudza.