You see my Glory, but not my Story – wyjątkowo lubię to powiedzenie za prostotę, celowość i konkretność. Dość często jest przezE mnie wypowiadane czy to w kontekście pracy z innymi, czy odpowiadając na pytania jak sama daną umiejętność wypracowałam, jak podchodzę do czegoś, na czym mi szczególnie zależy. Otóż, to nieustanne powtarzanie, cierpliwość, praca, praca i jeszcze raz praca – czyli to czego zazwyczaj nie widzimy u innych.
Czym, więc jest nawyk? Jest to o świadome działanie lub zachowanie, które jest systematycznie powtarzane, aby stało się w pewnym momencie automatycznym. To czasem małe przyzwyczajenia i schematy działania, które mogą pomóc w wykorzystaniu potencjału.
Na temat budowania nawyków powiedziano wiele i napisano wiele ciekawych książek. Ciekawych, ale… Jest jedna pozycja, która jest naprawdę dobra i raczej lepszej dziś na rynku nie znajdziesz. Została sprzedana już w ponad 5 milionach egzemplarzy w ujęciu globalnym oraz uzyskała między innymi tytuł bestsellera New York Timesa. Poleca ją naprawdę sporo ludzi sukcesu. To oczywiście Atomowe Nawyki Jamesa Cleara, którą ja także polecam. Warto!
Dopóki postęp nie stanie się częścią Ciebie, dopóty będzie tylko przejściowy!
James Clear, Autor
Zachęcam do zakupu i przeczytania. Jeśli jednak, z różnych powodów nie możesz sobie na to pozwolić, w tym artykule podzielę sie z Tobą najważniejszymi lekcjami, który wyciągnęłam z tej pozycji.
Książka opiera się na czterech filarach: SYGNAŁ – PRAGNIENIE – REAKCJA – NAGRODA oraz czterech prawach dotyczących zmiany zachowania, które z tych filarów wynikają. Podejście, które przedstawia Cleare stanowią model, który bazuje na naukach behawioralnych i kognitywnych. Uwzględnienia on dwukierunkowe oddziaływanie na zachowania człowieka. Czyli wpływ zarówno wewnętrznych emocji i zewnętrznych bodźców na kształtowanie nawyków.
Teorie te są mi bardzo bliskie, gdyż wplatają się znacznie w moje codzienne aktywności zawodowe. We współpracy zarówno ze sportowcami jak i ludźmi biznesu większość obszarów, w których się poruszamy stanowi właśnie praca z mechanizmami czy procesami bazującymi na nauroplatyczności mózgu, czy to zmianie postaw, zachowań czy wytrenowanie i nauczenie się odpowiednich sprzyjających procedur i schematów działania.
Najciekawsze lekcje z książki Atomowe Nawyki
🔹 MAŁE KROKI MOGĄ ZROBIĆ DUŻĄ RÓŻNICĘ
Miarą nawyków w życiu są wyniki. Dlatego nasze codzienne wybory mają większy wpływ, niż nam się wydaje. Kluczem do sukcesu jest wprowadzanie drobnych zmian w swoim zachowaniu, które po powtórzeniu staną się nawykami prowadzącymi do dużych rezultatów.
🔹 BUDOWANIE NAWYKÓW
Nawyki zaczynają się od podpowiedzi lub wyzwalacza do działania. Proces budowania nawyku można podzielić na cztery etapy: wskazówka, pragnienie, reakcja i nagroda.
🔹 PRZECIEŻ TO OCZYWISTE
Najpotężniejszą zdolnością sensoryczną człowieka jest wizja. Czyli, wizualne wskazówki są jedną z najwyższych motywacji do zachowań. Mała zmiana w tym, co widzimy, może prowadzić do dużej zmiany w tym, co robimy. Na szczęście możemy zaprojektować nasze środowisko na naszą korzyść.
🔹 NIECH NAWYK BĘDZIE ATRAKCYJNY
Im coś jest bardziej atrakcyjne, tym większe prawdopodobieństwo, że przyjmiemy to jako nawyk i będziemy chcieli to powtarzać. Przyzwyczajamy się do czegoś, na co czekamy, wtedy będziemy bardziej skłonni za tym podążać.
🔹 UŁATW TO SOBIE
Kluczem do opanowania każdego nawyku jest zaprzestanie martwienia się o to, ile czasu zajmie wyrobienie nowego nawyku, zamiast tego ułatw to i po prostu to zrób! Najlepszym sposobem na przełamanie złego nawyku jest uczynienie go niepraktycznym do zastosowania.
🔹 USAL ZE SOBĄ GWARANCJĘ SATYSFAKCJI
Nawyki, które skutkują natychmiastową satysfakcją, mogą mieć opóźnione konsekwencje. Dlatego ludzie nadal palą. Opóźnione konsekwencje i opóźnione nagrody, nie mają takiej mocy. Ważne jest, aby dołączyć natychmiastową satysfakcję do nawyków, które chcesz realizować.
🔹 NAWYKI TRZEBA ŚLEDZIĆ
Śledzenie nawyków to prosta, ale skuteczna technika, która zapewnia kontrolę, czy pozostajesz na dobrej drodze. Śledzenie jest nie tylko oczywiste i tworzy wizualną miarę twoich postępów, ale jest również atrakcyjnym, satysfakcjonującym nawykiem.
Cztery podstawowe prawa budowania nawyków obejmują uczynienie tego oczywistym, atrakcyjnym, łatwym i satysfakcjonującym. Jeśli zgodnie z nimi, uczynisz swoje nawyki atrakcyjnymi, łatwymi i satysfakcjonującymi doświadczeniami, z większym prawdopodobieństwem będziesz za nimi nadążyć i każdego dnia wyczekiwać momentu ich rozpoczęcia.
Gdy wszystko zdaje się nieskuteczne, idę popatrzeć na pracę kamieniarza sto razy uderzającego w skałę, na której nie pojawia się nawet drobna rysa. Ale za sto pierwszym uderzeniem kamień pęka na dwoje, a ja wiem, że nie ostatni cios to sprawił, lecz wszystkie, które nastąpiły przed nim.
– JACOB RIIS
Powyższe słowa Riisa, znanego aktywisty i reformatora społecznego najlepiej odzwierciedlają definicję budowania nawyków. Na zakończenie, jako ciekawostkę wspomnę tylko, że to hasło przez wiele lat wisiało w centralnym punkcie szatni Zespołu San Antonio Spurs. Zawodnicy jednej z najbardziej utytułowanych i uważanych za najlepszą drużynę w historii NBA, każdego dnia, przed i po treningu patrzyli te słowa. Warto o nich pamiętać w momentach, kiedy jeszcze nie widać efektów z wykonywanej pracy i poświęcownego czasu.
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym? Stoisz w miejscu i boisz się zrobić kolejny, milowy krok? A może po prostu myślisz o rozwoju mentalnym czy osobistym, bo chcesz zacząć robić to, co od lat pozostaje tylko w sferze Twoich marzeń?
Szukasz profesjonalnego trenera i mentora? Znam się na tym jak mało kto! Jestem Certyfikowaną Trenerką Mentalną, Licencjonowaną Konsultantką i Trenerką Odporności Psychicznej, Trenerką Biznesu w zakresie Przywództwa i Kompetencji Miękkich oraz Mindvalley Life Coach. Specjalizuję się w High-Performance & Leadership – psychologii mistrzostwa i sukcesu oraz rozwoju umiejętności liderskich. Maksymalizuję potencjał, oswajam mentalnych sabotażystów i pomagam osiągać niezwykłe cele, niezwykłym Ludziom. Szczególnie cenię sobie pracę z ambitnymi, chcącymi od życia więcej kobietami!
Napisz do mnie. Porozmawiajmy!
hello@magdalenazapadka.com
Źródło:
Atomowe nawyki, James Clear, Wydanie I 2020 by Galaktyka sp. z o.o.
Nawyk produktywności, Agnieszka Jarzębowska, Wydawnictwo HELION, 2018